Yeni Tiguan 2 milyon TL'ye satışta

genişletmek

KAYNAKMehmet Ali Kantarcı

Volkswagen, Tiguan modelinin üçüncü neslini küresel iyileştirmelerle yeniledi: turboşarjlı benzinli motor (eTSI), 48 Volt hafif hibrit sistemin entegre edildiği IQ. LIGHT HD Matrix farlar, sınıfında ilk kez sunulan DCC Pro çift valfli adaptif süspansiyon sistemi, dijital gösterge paneli ve masaj özellikli ergoActive koltuklar Yeni Tiguan'ın dikkat çeken özellikleri arasında yer alıyor. Aerodinamik ve ileri itiş sistemlerindeki önemli iyileştirmeler sayesinde Yeni Tiguan, orta sınıftaki en verimli SUV modellerinden biri. Yeni Tiguan'ın aerodinamik tasarımı sayesinde hava sürtünme katsayısı 0,33'ten 0,28'e düşürülerek verimlilik artıyor. Yeni Tiguan, eTSI teknolojisi sayesinde her zamankinden daha verimli…

Golf ve Yeni Passat'tan sonra Yeni Tiguan'da da 48 Volt Mild Hybrid (eTSI) sistemi karşımıza çıkıyor ve 1,5 litrelik motoru 150 HP güç üretiyor. eTSI teknolojisi sayesinde kinetik enerji elektrik enerjisine dönüştürülüyor ve ön yolcu koltuğunun altında bulunan lityum iyon pil şarj ediliyor. Güç aktarma organının kalbini oluşturan 1.5 eTSI EVO2 motor, Gelişmiş Aktif Bisiklet Yönetimi (ACTplus) ile donatılmıştır. ACTplus ile motorun çalışma ihtiyaçlarına bağlı olarak dört silindirden ikisi mümkün olduğunca sık kapatılır. Birinci nesil 1.5 TSI ACT ile karşılaştırıldığında, açma ve kapama süreleri ve silindir sarsıntısı mükemmelliği sağlayacak şekilde iyileştirildi.

Bu bir lityum pil

48V mimariyle tasarlanan eTSI teknolojisi, elektrik motorunun kompakt bir pille çalışmasına olanak tanıyor. Hafif hibrit teknolojisi olmayan 12V elektrik mimarisiyle tasarlanan araçlarla karşılaştırıldığında 48V mimarisi, frenleme sırasında çok daha fazla enerjinin geri kazanılmasına olanak tanıyor. 48V lityum iyon aküde depolanan enerji, kayış tahrikli marş jeneratörünü çalıştırmak ve bir DC/DC dönüştürücü aracılığıyla aracın 12V elektrik sistemini desteklemek için kullanılıyor. Su soğutmalı kayış tahrikli marş jeneratörü, alternatör ve marş motoru görevi görür. Aynı zamanda sıfırdan çalıştırmada ve anında ekstra güce ihtiyaç duyulduğunda gecikme olmaksızın 14 kW güç ve 56 Nm ekstra tork desteği sunan kompakt bir elektrik motoru olarak da çalışır. Mild Hybrid teknolojisine sahip eTSI sistemi, sürücünün ayağını gaz pedalından kaldırdığında benzinli motorun tamamen kapanmasına olanak tanıyarak mekanik sürtünmeyi azaltıyor. Bu sayede 0,5 litre/100 km'ye kadar daha az yakıt tüketimi elde etmek mümkün oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir