Honda elektrikli araçlara 65 milyar dolar yatırım yapacak

Honda, elektriğe geçiş girişimleri ve yatırım stratejisine ilişkin düzenlenen küresel toplantıda gelecek planlarını açıkladı.

Elektrikli araç trendine uzun vadeli yaklaşan şirket, yatırımlarını üç ana kalemde yapacak. Bu konular, “Sadece Honda markası altında satışa sunulacak elektrikli araçların tanıtılması”, “Batarya odaklı eksiksiz bir elektrikli araç değer zincirinin oluşturulması” ve “Elektrikli araç üretimine yönelik teknoloji ve tesislerin geliştirilmesi” olarak tanımlandı.

Plan kapsamında, yeni nesil fabrika sistemi ve yeni araç tasarımına 6 trilyon yen, yazılım araştırma ve geliştirmeye 2 trilyon yen ve pil üretimine 2 trilyon yen yatırım yapılması bekleniyor. Şirket, bu yatırımlarla pil maliyetini yüzde 20, elektrikli araç üretme maliyetini ise yüzde 35 azaltmayı hedeflediğini açıkladı.

Honda, elektrikli araç (EV) ve yakıt hücreli elektrikli araç (FCEV) ürün yelpazesinin 2030 yılına kadar küresel otomobil satışlarının %40'ını oluşturmasını bekliyor ve bu dönemde 2 milyondan fazla elektrikli araç üretmeyi bekliyor.

Ek olarak, şirketin 2040 yılına kadar küresel araç satışlarının %100'ünü EV ve FCEV çözümlerinden karşılama yönündeki elektrifikasyon hedefi de değişmedi.

2030 YILINA KADAR 7 MODEL DÜNYA YOLLARINDA OLACAK

Toplantıda, Honda'nın elektrifikasyon stratejisi doğrultusunda büyük dönüşümünü simgeleyen 0 Serisi'nin mini araçlardan büyük spor araçlara kadar 2030 yılına kadar dünya çapında 7 modelinin yollara çıkacağı belirtildi.

Öte yandan şirket, elektrikli motosiklet yatırımları kapsamında değiştirilebilir pil paketi olan “Honda Mobile Power Pack e” (MPP) kullanan 2024 yılında 2, 2026 yılında ise 4 modelini piyasaya süreceğini de duyurdu.

Motosiklet, otomobil gibi küçük ulaşım ürünlerinde elektrikli araçların en etkili çözüm olduğu inancını koruyan şirket, elektrikli araç yatırımları kapsamına uçak, büyük deniz taşıtları gibi büyük ulaşım araçlarını da dahil etti.

Şirket, yatırımları kapsamında bu önemli ulaşım ürünlerinde “sıfır çevresel etki” elde etmek için sürdürülebilir havacılık yakıtı (SAF) ve e-yakıtı yüksek potansiyelli otonomi çözümü olarak değerlendirdiğini açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir