Toyota 211 bin aracını geri çağırdı: Sürüş sırasında kapılar açılıyor

Toyota Motor, arka koltuk kapı kolu açma anahtarının arızalanması nedeniyle 211.000 model Prius aracı için geri çağırma bildirimi yayınladı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre Toyota, 135.000'i Japonya'da olmak üzere dünya çapında 211.000 Prius modelini geri çağırdı.

Sonuç olarak Kasım 2022 ile Nisan 2024 tarihleri ​​arasında üretilen arızalı araçlarda arka koltuk kapı kolu açma anahtarı arızası tespit edilmiştir.

Sorunun çözümü için yedek parça tedarik süresi sonuna kadar Toyota, ülkede Prius modellerinin üretimini durdurduğunu duyurdu.

Tedarikçi şirket Tokai Rika Co.'nun merkezi Aichi Eyaleti'ndedir. Açıklamasında şirketin geri çekilmesinin maliyetinin 11 milyar yene (71 milyon $) ulaşabileceğini duyurdu.

Japonya Arazi, Altyapı, Ulaştırma ve Turizm Bakanlığı (MLIT) da “yetersiz su yalıtımı” nedeniyle kapı menteşelerinden su sızabileceğini bildirdi.

Bakanlık, bu durumda arka kapıların elektronik kilitlerinin kısa devre yapabileceğini ve “sürüş sırasında arka kapıların açılma riski” oluşabileceğini duyurdu.

Devlet televizyonu NHK, haberinde şu ana kadar Prius modellerinin kapılarının düşük hızda giderken açıldığı üç vakanın yaşandığını bildirdi.

NTV'yi sosyal medyada takip edin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir