Çinli Geely Türkiye pazarına geri dönüyor

genişletmek

KAYNAKMehmet Ali Kantarcı

2000'li yılların sonunda Anadolu Grubu distribütörlüğüyle Türkiye pazarına giren Geely, 2010 yılı ortalarında araç satışını durdurdu. Avrupa'daki potansiyeli yeniden değerlendirmek isteyen Çinli Geely, özellikle Türkiye, İtalya ve Polonya gibi ülkelere geri dönüyor. Merkezi Hangzhou, Çin'de bulunan Geely Auto Group, Lynk & Co ve Zeekr gibi markaların küresel stratejik ortağıdır.

50 bin kişiye istihdam sağlıyor

Grubun çatısı altında Volvo, Proton ve Polester gibi markaları barındıran Geely'nin 50.000'den fazla çalışanı bulunuyor. Hangzhou'da 12 fabrika ve beş küresel Ar-Ge merkezi işleten Geely'nin ayrıca dört küresel tasarım stüdyosu da bulunuyor. Geely Auto Group tarafından işletilen markalar, 2023 yılında 1,68 milyon adetten fazla yeni enerji aracı (NEV) sattı. Araç satışları %48,3, ihracat ise %38 arttı.

Çinli Geely Türkiye pazarına geri dönüyor

Fizibilite tamamlanmak üzere

Geely'nin Avrupa Bölgesel Stratejiler bölümünün genel müdürü Tommy Cheng, markanın ülkedeki pazarı yakından takip ettiğini ve yakın gelecekte giriş kararını açıklayacağını söyledi. Cheng, elektrikli hafif ticari araç markası Farizon'un Türkiye'de distribütörlerinin bulunduğunu da vurgulayarak, özellikle SUV modellerinin Türkiye pazarı için ideal olduğunu kaydetti. Geely'nin ürün gamında içten yanmalı motor, hibrit, tamamen elektrikli ve metanol gibi pek çok alternatif yakıt ürününün bulunduğunu belirten Cheng, AB dışındaki üçüncü ülkelerden Türkiye'ye gelen tamamen elektrikli ürünlere uygulanan yüksek vergilerin de farkında olduğunu söyledi. Türkiye pazarına sunacakları otomobiller üzerinde çalıştıklarını belirten Cheng, özellikle SUV modellerinde iddialı olduklarının altını çizdi. Cheng, pazara doğrudan veya distribütör aracılığıyla girme çabalarının son aşamada olduğunu belirterek, kararın yakın gelecekte açıklanacağını vurguladı.

Monjaro ve Geely L7 SUV'lar ideal

2008-2012 yılları arasında Anadolu Grubu'nun Türkiye distribütörlüğünde Emigrand ve Echo gibi modelleri pazara sunan Geely, şu anda Türkiye pazarı için ideal L7, Starray ve Monjaro gibi SUV'ları sunuyor. 646 beygir gücü ve 620 km menzile sahip tamamen elektrikli lüks sedan Geely E8, aynı zamanda markanın önemli silahlarından biri. Türkiye ile serbest ticaret anlaşması bulunan, Mısır ve Malezya'da araç üretim tesisleri bulunan Geely'nin de bu avantajdan yararlanacağı söyleniyor. Dördüncü nesil Emigrant ve Cool gibi sedanları pazara sunmayı hedefleyen Geely, bu hedefine ulaşmayı başarırsa Fiat Egea ve Toyota Corolla sedan gibi modellere rakip olacak. Geely L7 SUV, plug-in hibrit motorlarıyla ideal bir aile aracı olarak öne çıkıyor. C Monjaro SUV, 4,7 metre uzunluğu ve 1,5 litrelik benzinli motoruyla markanın Türkiye'deki amiral gemisi SUV'si olmaya aday görünüyor. 2 litrelik benzinli Geely Starray, markanın lüksü ve Volvo kalitesini hedeflediği 4,6 metre uzunluğundaki SUV modeli olarak öne çıkıyor. Ancak özel tüketim vergisinin yüksek olması nedeniyle bu modelin ithal edilmesi zor görünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir