Otomotiv yenileme pazarının büyümesi yavaşladı

genişletmek

KAYNAKMehmet Ali Kantarcı

2024 yılının ilk çeyreğinde satışlarını, ihracatını ve istihdamını sınırlı da olsa artıran sektör, yılın ikinci çeyreğinde dolar bazında yüzde 4,13 satış artışı bekliyor. Otomotiv Satış Sonrası Ürün ve Hizmetler Derneği (OSS) 2024 1. Çeyrek Sektör Değerlendirme Araştırması'na göre; 2024 yılının ilk çeyreğinde yurt içi dolar satışları 2023 yılının aynı dönemine göre ortalama %1,27 artış gösterdi. Üye üreticilerin %73,3'ü önümüzdeki üç ayda yatırım yapmayı planlamazken, “aşırı artan maliyetler” de bunlardan biri oldu. 2024'ün ilk çeyreğinde gözlemlenen en önemli sorunlardan biri. Ankete göre “istihdam sorunları” özellikle imalat sektörü üyeleri için büyüyen bir sorun olarak karşımıza çıkıyor.

Enflasyonla mücadele

OSS Derneği Başkanı Ali Özçete, “Anket sonuçlarındaki olumsuz tablo her ne kadar enflasyonla mücadele politikasının sonucu olsa da biz bu politikayı Orta Vadeli Program (OVP) kapsamında benimsiyor ve uygun görüyoruz. Otomotiv satış sonrası sektörü her ne kadar tüketici ürünü gibi görünse de güvenlik sınıfında yer alan bir ürün grubuna girmektedir. Artan faaliyet giderleri ve likiditeye erişimde yaşanan zorluklar nedeniyle sektör yatırımlardan uzaklaşıyor. Bu durum, stok seviyelerinin bozulmasıyla birlikte önümüzdeki aylarda son tüketicinin ürüne erişiminde zorluklara ve güvenlik açıklarına neden olabilir. Bu bağlamda sektör paydaşlarının en büyük beklentisi nakit taşıma maliyetlerinde sektörel muafiyet veya vergi avantajı sağlanmasıdır.”

Dolar bazında artış

OSS Derneği 2024 1. Çeyrek Sektör Değerlendirme Araştırması'na göre; Otomotiv yenileme pazarı 2024 yılının ilk çeyreğinde yükseliş eğilimini 2023 yılı boyunca sürdürdü. Ankete göre; 2024 yılı ilk çeyreğinde yurt içi satışlar dolar bazında 2023 yılı ilk çeyreğine göre ortalama %1,27 arttı. Bu dönemde distribütör üye satışları %2,44 artarken üye satış üreticileri %0,5 azaldı. İkinci çeyrekte satışların dolar bazında %4,13 artması bekleniyor! Ankette 2024 yılı ikinci çeyreğine ilişkin beklentiler de yer aldı. Dolayısıyla sektörün yurt içi satışlarının 2024 yılı ikinci çeyreğinde dolar bazında %4,13 artış göreceği gözlendi. Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan OSS Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Özçete, şunları söyledi: “Raporda belirtilen yüzde 4,13 satış artışı beklentisi, sektörümüzde büyümenin devam edeceğine dair güçlü bir sinyal. Bu artış trendi, tüketici talebinin ve sektörümüze olan güvenin arttığını gösteriyor” dedi. OSS derneği üyelerinin %13,3'ü toplama sürecinin iyileştiğini, %25,3'ü ise kötüleştiğini söyledi.

Toplama süreci zordur

2023'ün son çeyreğinde 100 üzerinden 52,7 olarak değerlendirilen ortalama tahsilat süreci anket puanı, 2024'ün ilk çeyreğinde 47,7'ye geriledi. Personel istihdamı artıyor! Anket katılımcılarının %34,7'si 2023'ün son çeyreğine göre istihdamını artırdı. Bu dönemde üyelerin %44'ü işini korudu. 2023 yılının son çeyreğine göre istihdamının azaldığını bildiren üyelerin oranı ise %21,3'te kaldı. Üretici ve dağıtıcı üyelerin istihdamı birbirine yakın seyretti. Personel istihdamındaki artışa ilişkin değerlendirme yapan Ali Özçete, şunları söyledi: “Raporda açıklanan istihdam artışı sektörümüzde iş gücünün güçlendiğini gösteriyor. Ancak işçi bulmadaki sorunlar sektörün gündeminde yer alan konuların başında geliyor. İstihdamdaki olumlu gelişmeler sadece sanayimizin büyümesine değil, ekonomimizin genel sağlığına da olumlu katkı sağlayacaktır” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir