Yeni Skoda Kodiaq ikinci yarıda Türkiye'de

genişletmek

KAYNAKMehmet Ali Kantarcı

Yeni nesil Kodiaq, güçlü görünümü, yenilikçi özellikleri ve daha geniş yaşam alanıyla dikkat çekiyor. 2024 yılının ikinci yarısından itibaren Türkiye pazarında satışa sunulması beklenen Kodiaq, markanın yeni “Modern Solid” tasarım dilinin ilk unsurlarını da bünyesinde barındırıyor. İleri teknolojiler ve geniş motor seçenekleri sayesinde her müşteri kitlesine hitap edecek versiyonlar sunacak olan Kodiaq modeli, yüksek verimli motorlara sahip olacak. Škoda, markanın SUV atılımını başlatan Kodiaq'ı ilk kez 2016 yılında sergiledi ve o zamandan beri dünya çapında 60 ülkede 841.900 Kodiaq sattı. Kodiaq serisi 40'tan fazla uluslararası ödül kazanarak başarısını kanıtladı. Türkiye’de kısa sürede büyük beğeni toplayan ve D SUV segmentinin en sevilen modellerinden biri olan Kodiaq, ülkemizde 2017 yılından bu yana 15.000 civarında adet sattı. “Škoda yenilenen modelleriyle daha iddialı”

15 bin adet satıldı

Yüce Auto Škoda Genel Müdürü Zafer Başar, Kodiaq test sürüşü etkinliğinde yaptığı açıklamada, “2017 yılında lansmanını yaptığımız Škoda Kodiaq, ağustos ayından itibaren ikinci nesliyle Türkiye yollarına çıkacak. Satışa çıktığı günden bu yana 15.000'e yakın Škoda Kodiaq'ı Türkiye binek otomobil pazarında müşterilerimizle buluşturduk. İkinci nesil Kodiaq, yeni nesil dijital teknolojilerin yanı sıra daha verimli ve geliştirilmiş aerodinamiğe sahip motor tipleri sayesinde iddiasını yeni bir boyuta taşıyor. “Yeni Škoda Kodiaq'ın 2024 yılında satışa çıkacağı 5 aylık dönemi dikkate aldığımızda 2 binin üzerinde satış bekliyoruz” dedi. Başar, Škoda'nın 2024 hedeflerini şöyle açıkladı; “Škoda markası olarak çok farklı müşteri kitlesinin ihtiyaçlarını karşılayan geniş bir ürün ve model yelpazesine sahibiz. Bu yıl ürün gamımızın gençleşmesi, daha fazla teknoloji ve çeşitlilik sunmasıyla talebimizi daha da artıracağız. Özellikle 2024 yılının önümüzdeki döneminde yeni modellerimiz ile Škoda adından sürekli söz edeceğiz. Bu yıl ürün atağımıza Mart ayında yenilenen Scala ve Kamiq modellerimiz ile başladık. Haziran ayında yeni nesil Superb showroomlarda olacak ve hemen ardından temmuz ayında favori modellerimizden Octavia'yı satışa sunmaya başlayacağız. Kendi kategorisinde önemli bir referans model olan Škoda Kodiaq ve bahsettiğimiz modellerin de katkısıyla 45 bin adetlik satış performansına ulaşmayı hedefliyoruz.”

Yeni Skoda Kodiaq ikinci yarıda Türkiye'de

Elektrikli araçlar da dolaşıyor

Škoda'nın elektrikli araç vizyonuna değinen Başar, şunları söyledi: “Elektrikli araç atağımıza 2024 yılında Türkiye pazarına sunacağımız Enyaq modelimizle başlamak istiyoruz. Hem bayi altyapısı hem de kalifiye teknisyen ihtiyacını karşılayarak hedefimiz Elektrikli araçları tercih eden tüm kullanıcılara kapsamlı bir ekosistem içerisinde mobilite çözüm ortağı olarak hizmet vermek. Mobil şarj hizmeti bu sisteme dahil edilecek en önemli ayrıcalık olacaktır. Markası ve modeli ne olursa olsun her elektrikli araca, mobil şarj ekiplerimizle, nerede olursa olsun hizmet vermeyi hedefliyoruz” dedi.

Araç daha da büyüdü

Güçlü ve sağlam görünüm İkinci nesil Kodiaq, beğenilen SUV modelinin duygusal tasarım dilini sürdürdü. Köşeli çamurluklar, TOP LED Matrix farlar ve ön ızgaraya entegre edilmiş yatay ışık şeritleri, yeni Kodiaq'ın ilk bakışta farklı olduğunun altını çiziyor. Yeni Kodiaq'ın arka tasarımı daha geniş bir C şekline sahip ve ışık kümesi keskin tasarımlı kristal öğelerle bütünleşiyor. Ancak uzunluğu 61 mm, dingil mesafesini ise 3 mm artıran Kodiaq, iç mekanda daha fazla yaşam alanı sunuyor. Yeni nesil Kodiaq, 4.758 mm uzunluğunda, 1.657 mm yüksekliğinde ve 1.864 mm genişliğindedir. Bagaj hacmi önceki nesle göre 75 litre artarak 910 litreye ulaştı ve segmentinde lider konumunda. Yeni Kodiaq, zarif tasarımının yanı sıra 0,282 cd rüzgar direnç katsayısıyla daha aerodinamik bir model haline geldi. Sürdürülebilir ve teknolojik kabin Tamamen yenilenen kabine sahip yeni Kodiaq, hayatı kolaylaştıran teknolojilerle donatıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir