Ezine keçi peyniri nasıl üretilir?

Ezine Keçi Peyniri

Çanakkale ilimizin damaklarımıza sunduğu Ezine keçi peyniri, mutfaklarımızın vazgeçemediği bir yere sahip olmuştur.

Tüm dünyada kentsel nüfus artışı, tarım ve hayvancılık üretim alanlarının daralması ve çalışma hayatının yoğun temposu gibi nedenlerle ve talebe yetişmek amacıyla seri, yarı otomasyonlu veya tam otomasyonlu Ezine keçi peyniri üretimi artmıştır.

Ezine keçi peyniri, kalitesini ve lezzetini Çanakkale ve civarında yetişen keçilerin, ineklerin ve koyunların yediği otlardan almaktadır.

Ezine keçi peyniri nasıl üretilir? En iyi Ezine keçi peyniri nasıl anlaşılır? Ezine keçi peyniri nasıl tüketilir? Dediğinizi duyar gibiyiz. Yazımızda hepsini bulabilirsiniz.

Ezine keçi peyniri nasıl üretilir?

Kekremsi ve tuzlu bir yapıya sahip olan Ezine keçi peyniri yapışkan ve yağlıdır. Sert ve dağılan dokusu Ezine keçi peynirinin içeriğindeki keçi sütü oranının fazla olduğunun göstergesidir. Dilimlerken bunu görebilirsiniz.

Fabrikasyon üretimde keçi koyun ve inek sütlerinin, gıda mühendislerinin belirlediği oranda karışımı yapılır. Zararlı mikroorganizmalardan sütün arındırılması için süt pastörize edilir.(sütün 650C’ye kadar ısıtılıp birdenbire soğutulması yoluyla içindeki mikropların öldürülmesi işlemi) pastörize işlemi sonrası soğumaya bırakılan süte (starter kültür Ezine keçi peynirinde kullanılmaz) peynir mayası eklenir. Oluşan pıhtılar dinlendirilir ve peynir altı suyu ile ayrışması için preslenir. İstenilen şekillerde kalıplanır ve salamuraya yatırılır. Tenekelere veya ambalajlara alınarak dinlendirilir ve tüketime sunulur.

Ezine keçi peynirinin en makbulü keçi peyniri ile doğal ortamında üretilenidir. Ezine keçi peyniri coğrafi işaret tescil belgesine(menşei işareti) sahiptir.  Tescil belgesine göre %40 keçi sütü, %45-55 koyun sütü, en fazla %15 oranlı inek sütü karışımı ile imal edilmektedir.

Ezine keçi peyniri nasıl tüketilir?

Ezine keçi peyniri en fazla kahvaltıda tüketilir. Yanına zenginleştirme ve vitamin amaçlı dereotu, maydanoz, yeşil soğan, biber, domates, salatalık koyabilirsiniz. Dilimlenmiş ve tereyağı sürülmüş ekmeklerinizin üzerine Ezine keçi peyniri koyup fırında kızartarak da kahvaltınız için alternatif oluşturabilirsiniz. Poğaça, gözleme, sıkma, yufka böreğine iç olarak ekleyebilirsiniz.

Makarnalara aromatik tat vermek istiyorsanız, Ezine keçi peyniri sizin için doğru bir tercih olacaktır. Dilerseniz karpuz-kavun ile de damağınızda harika bir tat bırakır. Mezeleriniz için güzel bir seçenektir.

Bütün peynirlerde olduğu gibi Ezine keçi peyniri de vitamin zenginliğine sahiptir. Sağlıklı beslenmenize büyük katkısı vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir