Hidrojen yakıt dolumunda yeni buluş

genişletmek

KAYNAKMehmet Ali Kantarcı

Mercedes-Benz Türk'ün çatı şirketi Daimler Truck ve Linde Engineering, taşımacılıkta karbon nötrlüğü hedefi doğrultusunda geliştirilen yeni sLH2 soğutmalı sıvı hidrojen yakıt ikmal teknolojisi ile yeni bir çağın kapılarını açıyor. Yeni soğutmalı sıvı hidrojen (sLH2) yakıt ikmali teknolojisi ile 80 kg sıvı hidrojen taşıyan 40 tonluk ağır iş kamyonunun 1.000 kilometre ve üzeri menzile yakıt ikmali yapmak yaklaşık 10-15 dakika sürüyor.

Bu teknoloji aynı zamanda hidrojen yakıt ikmal istasyonu için gereken yatırım maliyetlerini 2 ila 3 kat, işletme maliyetlerini ise 5 ila 6 kat azaltıyor. Yeni sLH2 teknolojisi, sıvı hidrojenin basıncını biraz artırmak için yenilikçi bir sLH2 pompası kullanıyor. Bu yöntem sayesinde hidrojen soğutulmuş sıvı hidrojene (sLH2) dönüştürülür. Bu durumda hidrojen, yakıt ikmali işlemini son derece basit ve güvenilir hale getirerek yakıt ikmali sırasındaki enerji kayıplarını en aza indirir.

Süreç basitleşti

Akaryakıt istasyonu ile araç arasında veri aktarımı gerektirmeyen yeni teknoloji, süreci oldukça basit hale getiriyor. İlk halka açık yakıt ikmal istasyonu sLH2, Almanya'nın Wörth am Rhein kentinde faaliyete geçti. 2024 yılının ikinci yarısından itibaren Mercedes-Benz GenH2 kamyonları da ilk test sürüşlerini gerçekleştirecek.

Daimler Truck ve Linde Engineering, sLH2 teknolojisini ağır hizmet kamyonları için lider hidrojen yakıt ikmali teknolojisi haline getirmeyi hedefliyor. Bu teknoloji açık bir ISO süreci aracılığıyla standartlaştırılır ve ilgili tüm tarafların kullanımına sunulur. Daimler Truck ve Linde Engineering, diğer orijinal ekipman üreticilerine, altyapı şirketlerine ve diğer ilgili kuruluşlara, yeni sıvı hidrojen standardını uygulamaya ve böylece dönüşüm sürecinde yaygın bir küresel pazar yaratmaya çağrıda bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir