Çin'in uçan araba modeli bir aşamayı daha geçti

Çinli Xpeng Motors'un geçen yıl tanıttığı uçan araba ve taşıyıcısı Land Carrier, bir uçuş aşamasını daha geçti.

Şirket yakın zamanda 21 Mart'ta Çin Bölgesel Sivil Havacılık İdaresi'nden uçan cisim için tip sertifikası başvurusunun kabulünü aldı. Bu kabul, modelin uçuşa elverişlilik sertifikasyonu aşamasına girdiğini gösteriyor.

Tip sertifikası, sivil uçak, uçak motorları veya pervaneleri de içeren bir sivil havacılık ürününün tasarım onayıdır. Ödül, Sivil Havacılık Ürün ve Bileşenlerinin Sertifikasyonuna İlişkin Yönetmelik uyarınca Çin Sivil Havacılık İdaresi (CAAC) tarafından sivil havacılık ürün tasarım organizasyonuna verilmektedir.

Xpeng Motors tarafından geliştirilen Kara Taşıyıcı, bir kara aracı ve onu taşıyan uçan bir gövdeden oluşuyor ve otomatik olarak ayrılıp birleştirilebiliyor. Bu nedenle her parça ilgili havacılık ve otomotiv prosedürlerine göre sertifikalandırılmıştır. Bu kez gelen TC talebinin kabulü, yurt içinde geliştirilen ve bireysel kullanıcılara yönelik ilk tamamen elektrikli insanlı dikey kalkış ve iniş uçağı olan uçan cisimle ilgili.

Manuel ve otomatik sürüş modları sunan uçağın, 270 derece görüş açısına sahip, iki kişilik panoramik kokpiti bulunuyor.

Modelin yere montajı uçan gövdeye şarj desteği sağlayabiliyor.

Bu yeni adım, Xpeng CEO'sunun iki hafta önce Ulusal Elektrikli ve Uçan Araçlar Kongresi'nde yaptığı konuşmanın hemen ardından geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir