Tesla'nın karı ilk çeyrekte sert düştü

Tesla bu yılın ilk çeyreğine ait mali tablolarını açıkladı.

Sonuç olarak yılın ilk çeyreğinde şirketin geliri geçen yılın aynı dönemine göre %9 düşüşle 21,3 milyar dolara geriledi. Tesla, 2023'ün ilk çeyreğinde 23,3 milyar dolar gelir elde etti.

Artan rekabet ve elektrikli araçlara olan talebin yavaşlaması nedeniyle düşen şirketin gelirleri, dönem içerisinde piyasa beklentilerinin gerisinde kaldı.

Yılın ilk çeyreğinde elektrikli otomobil üreticisinin net karı geçen yılın aynı dönemine göre %55 düşüşle 1,1 milyar dolara geriledi. Tesla'nın net karı geçen yılın aynı döneminde 2,5 milyar dolardı.

ÜRETİM VE TESLİMATLARDA DÜŞÜŞ

Tesla, 2024 yılının ilk çeyreğinde dünya genelinde 433.371 adet otomobil üretirken, 386.810 adet aracın teslimatını gerçekleştirdi.

Bu dönemde şirketin araç üretimi bir önceki yıla göre %2, teslim edilen araç sayısı ise %9 azaldı.

Tesla'nın açıklamasında, birçok otomobil üreticisinin elektrikli araçlar yerine hibritlere öncelik vermesi nedeniyle küresel EV satışlarının baskı altında kalmaya devam ettiği belirtildi.

Açıklamada, şirketin yapay zeka altyapısı, üretim kapasitesi, şarj ağı ve yeni ürün altyapısı dahil olmak üzere 2,8 milyar dolarlık sermaye harcamasıyla ilk çeyrekte gelecekteki büyümesine yatırım yaptığı ve son dönemde operasyonel verimliliği artırmaya yönelik maliyet düşürme çalışmaları yürüttüğü belirtildi.

Açıklamada, “Sonuç olarak, mevcut fabrikalardan ve üretim hatlarından yararlanarak yeni ve daha uygun fiyatlı ürünler sunmak da dahil olmak üzere karlı büyümeye odaklanıyoruz” denildi. değerlendirme gerçekleştirildi. Tesla'nın açıklaması, geleceğin sadece elektrikli değil aynı zamanda otonom olacağının altını çiziyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir