Tatilde elektrikli araç şarjında ​​rekor kırıldı

Türkiye Elektrikli ve Hibrit Araçlar Derneği (TEHAD) Başkanı Berkan Bayram, Türk otomobili Togg'a gösterilen ilgiyle birlikte elektrikli otomobil sayısının 90 bini aştığını, şarj soketi sayısının ise 20 bine yaklaştığını söyledi. .

Bayram, Ramazan Bayramı tatilinde elektrikli araç sürücülerinin yola çıkmadan önce güzergahlarındaki şarj istasyonlarını kontrol ettiğini ve tam şarj yerine sık sık yüzde 70'e kadar şarj edilmesi gibi önerilere uyduğunu belirterek, bu dönemde şarj hizmetlerinin sorunsuz bir şekilde devam ettiğini söyledi.

“ELEKTRİK ŞARJINDA SORUN YOK”

Bu yıl elektrikli araçların yoğunluğu ve şarjına ilişkin başarılı bir testin gerçekleştirildiğini söyleyen Bayram, şöyle konuştu:

“Geçmişte elektrikli araçlar ve şarj istasyonlarıyla ilgili soru işaretleri ve bu istasyonların yeterliliği konusunda endişeler vardı. Belirli sayıda arabanın belirli bir noktada şarj edilmesi durumunda ağın çökebileceği ve ciddi sorunlar yaşanabileceğine dair korkular vardı. elektrik şebekesinde meydana geldi.

TEHAD olarak yıllardır bunu anlatmaya çalışıyoruz. Bu sadece ülkemize özgü bir sorun değil. Dünyada 12 milyon elektrikli araç var. Hiçbir bölgede bu tür bir sorunla karşılaşılmadı. Türkiye, Ramazan Bayramı tatilinde elektrikli şarj istasyonu ağının kendisine düşen kısmını başarıyla tamamladı. Bu süre zarfında elektrikli otomobil kullanıcıları, güzergahlarında elektrikli şarj konusunda herhangi bir sorun yaşamadı” dedi.

Bayram, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın açıkladığı şarj şebekesi yatırım destek paketinin bu alandaki yatırımların yaygınlaşmasını hızlandırıcı etki yarattığını kaydetti.

“YIL SONUNA KADAR 35-40 BİN ŞARJ PRİZİNE ULAŞILACAK”

Elektrikli araç şarj altyapısının değerlendirilmesi açısından tatil döneminin oldukça verimli geçtiğini belirten Berkan Bayram, Türkiye'de elektrikli araçlara ilginin arttığını ve şarj istasyonlarına yatırım talebinin artacağını vurguladı.

Bayram, yıl sonuna kadar Türkiye genelinde şarj prizi sayısının 35-40 bine ulaşacağının tahmin edildiğini söyledi.

Gelecek yılın elektrikli araç şarj ağı açısından kritik bir yıl olacağını vurgulayan Bayram, sözlerini şöyle tamamladı:

“Daha fazla elektrikli araç için şarj altyapısına yatırım yapmamız gerekiyor. Elektrikli şarj istasyonlarında korkuya yer yok. Bu tatil, elektrikli otomobil kullanıcılarına uzun ve kalabalık bir seyahat deneyimi yaşattı. Bu aynı zamanda Türkiye genelinde de bir rekor. Üstelik bazı şarj istasyonu firmaları tatil döneminde neredeyse yüzde 50'ye varan indirimler sunuyor.

Elektrikli otomobil kullanıcıları birkaç markaya yöneldi. Bu durum diğer markalara da örnek teşkil ediyor. “Muhtemelen diğer markaların tümü de kampanya yapacak.”

NTV'yi sosyal medyada takip edin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir