Sahalara araç şarj istasyonları kurulması kararı bekleniyor.

Elektrikli araçların hem dünyada hem de Türkiye'de kullanımının yaygınlaşması, şarj istasyonlarına olan ihtiyacı artırıyor.

Özel sektör ve kamu kurumları bu konu üzerinde çalışmalarını sürdürürken özellikle İstanbul gibi metropollerde alternatif çözümler ortaya çıkıyor. Bu tür çözümlerden biri, büyük nüfusları barındırabilecek toplu yaşam alanlarına sahip yerlere şarj noktaları kurmaktır.

“MALİYET GENEL KURULDA GÖRÜŞÜLMELİ”

Tesis Yöneticileri Konfederasyonu Başkanı Yahya Sağır, AA muhabirine, sitelerde araç şarj istasyonlarının oluşturulduğunu anlattı.

Sağır, apartmanlarda yaşayan elektrikli araç sahiplerinin, araçlarının şarj edilmesi konusunda site yöneticileri ve diğer apartman sahipleriyle karşı karşıya gelebileceğini söyledi.

Sağır, sitelerde yapılacak inşaat ve tefrişat giderlerinin Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamında lüks yatırım kapsamına girmesi durumunda beşte dört çoğunluğun onayı gerektiğini söyledi.

Sağır, araç şarj istasyonlarının da bu kapsama girdiğini söyledi.

Araç şarj istasyonu yaptırmak isteyen daire sahiplerinin yaşadıkları yerlerin yönetim kurullarıyla görüşerek bu kararı olağan veya olağanüstü genel kurulda yaptırmaları gerektiğini söyleyen Sağır, şu bilgileri verdi:

“Bu karar şu şekilde olmalı: 100 bağımsız bölümü olan bir site düşünün, bu sitedeki yaklaşık 20 bağımsız bölümün sahipleri elektrikli araçlara sahip ve araçlarına şarj istasyonu kurulmasını talep ediyorlar. Kurulum maliyeti ne kadar? Araç şarj istasyonu genel kurulda görüşülmeli ve mecliste beşte dört çoğunlukla karar alınmalı, diğer apartmanların ve apartman misafirlerinin yararlanacağı söylenirse bu giderlere göre herkes bu giderlere ortak olacaktır. Beşte dört çoğunlukla alacakları karara hayır, sadece 20 bağımsız dairenin yararlanacağı söyleniyorsa mecburdur.”

Alınan kararın tutanağa geçirilmesi gerektiğini belirten Sağır, bu konudaki sorun ve kafa karışıklığının araç şarj istasyonlarına ilişkin durumun Otopark Yönetmeliği ve Kat Mülkiyeti Kanunu'nda yer almamasından kaynaklandığını vurguladı.

“EPDK ONAYLI FİRMALARLA ÇALIŞMAK GEREKLİ”

Sağır, şantiyelere araç şarj istasyonu kurmak isteyen idarelerin EPDK onaylı firmalarla iş birliği yapması gerektiğini vurguladı.

Sağır, bu noktada şarj istasyonu kurulacak site veya binanın elektrik gücünün yeterliliğinin çok önemli olduğunu belirterek, apartman sahiplerinin bu amaçla kendi elektrik sayaçlarını kullanmalarının yanlış olduğunu söyledi.

Sağır, şöyle konuştu: “Binanın elektrik gücünün kaç kilovat olduğu bilinmediği için çok büyük sorunlarla karşılaşabiliyorlar. Mesela yangın sorunuyla karşılaşabiliyorlar. Yönetim böyle bir durumda ne yapıyor? Bunu yapma yetkisi var mı? restore etmesi veya sökmesi mümkün değil. Çünkü “Herhangi bir izin alınmadı, bu nedenle genel kuruldan beşte dördün oyu ile onay alınması gerekiyor” dedi.

Sağır, Yapı İmalatçıları Konfederasyonu olarak bu sorunların daha da ağırlaşmaması için TBMM, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı'na dilekçe sunduklarını sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir