Elektrikli araç satışları bu yıl güçlü bir şekilde artacak

Uluslararası Enerji Ajansı'nın (IEA) her yıl yayınladığı Küresel Elektrikli Araç Görünümü raporuna göre, bu yılın ilk çeyreğinde elektrikli araç satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25 arttı. Bu dönemde satılan elektrikli araç sayısı, 2020 yılının tamamında satılan elektrikli araç sayısına eşit oldu.

Küresel EV satışlarının bu yılın sonuna kadar 17 milyona ulaşması bekleniyor. Dolayısıyla bu yıl dünya çapında satılan her 5 araçtan 1'inin elektrikli olacağı tahmin edilirken, EV satışlarındaki hızlı büyümenin küresel otomotiv endüstrisini yeniden şekillendirmesi ve ulaşımda kullanılan petrole olan talebi önemli ölçüde azaltması bekleniyor.

Bu satışların tahminen 10 milyonu Çin'de olacak ve bu yıl ABD'de satılan 9 araçtan biri, Avrupa'da ise 4 araçtan 1'i elektrikli olacak.

SATIŞ ARTIŞI 2023 YILINDAKİ REKOR BÜYÜMEYE BAĞLI

Rapora göre, bu yıl EV satışlarında beklenen güçlü artış geçen yılın rekor büyümesine dayanıyor.

Geçen yıl küresel elektrikli araç satışları bir önceki yıla göre %35 artışla 14 milyona ulaştı. Talep ağırlıklı olarak Çin, Avrupa ve ABD'de yoğunlaşırken, Vietnam ve Tayland gibi gelişmekte olan ülkelerde de elektrikli araç satışları arttı.

Geçen yıl Çin'de satılan elektrikli araçların %60'ından fazlası eşdeğer geleneksel arabalardan daha ucuzdu. Ancak Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri'nde içten yanmalı motorlu araçların fiyatları elektrikli araçlara göre daha düşük kaldı.

Artan pazar rekabeti ve pil teknolojilerinin gelişmesi nedeniyle önümüzdeki yıllarda fiyatların düşmesi bekleniyor.

“BU DEĞİŞİM OTOMOBİL VE ENERJİ SEKTÖRÜ İÇİN ÖNEMLİ SONUÇLAR OLACAK”

IEA Başkanı Fatih Birol, rapora ilişkin değerlendirmesinde, IEA verilerinin elektrikli araç satışlarındaki ivmenin devam ettiğini gösterdiğini belirterek, “Küresel elektrikli araç devrimi, yavaşlamak yerine yeni bir büyüme aşamasına hazırlanıyor gibi görünüyor.” dedi.

Pil üretimine yapılan yatırım dalgasının, elektrikli araç tedarik zincirinin otomobil üreticilerinin iddialı genişleme planlarını karşılayacak şekilde ilerlediğini gösterdiğini söyleyen Birol, şöyle konuştu:

“Sonuç olarak, yollardaki elektrikli araçların payının hızla artmaya devam etmesi bekleniyor. Yalnızca bugünün politikalarına bakıldığında, 2030 yılına kadar Çin'de yollardaki neredeyse her 3 arabadan 1'i, 2030'da ise yaklaşık 5 arabadan 1'i elektrikli olacak. Çin, ABD ve Avrupa Birliği elektrikli olacak.” Bu değişimin hem otomotiv sektörü hem de enerji sektörü açısından önemli sonuçları olacak” dedi.

NTV'yi sosyal medyada takip edin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir