Robot şarj cihazı geldi – Otomobil Haberleri

genişletmek

KAYNAKMehmet Ali Kantarcı

Fransız otomotiv motor ve aktarma organları üreticisi EFI Automotive, elektrikli araçlar için dünyada bir ilk olan geliştirdiği Robot Şarj Cihazı ile dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. EFI Automotive'in 2025 yılında piyasaya sürülmesi planlanan robotu, yağmurlu ve tozlu ortamlarda kirli şarj kablosuna dokunma ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Şarj edilecek aracı otonom olarak bulan ve engellerden kaçma yeteneğine sahip yapay zekası ile kendini otomatik olarak aracın altına konumlandıran Robot Şarj Cihazı, şarj işlemini kolaylıkla gerçekleştirebiliyor.

Türk otomotiv sektörü, üretim gücü ve yeniliklere hızlı uyum sağlayan yapısı sayesinde dünya sahnesinde önemli bir yer edinmiştir. Yan sanayi, üretim kapasitesiyle ana sanayiyi desteklerken aynı zamanda Türkiye ekonomisinin itici güçlerinden biri olarak öne çıkmaya devam ediyor. Hem yabancı yatırımcılara hem de yerli üreticilere büyük potansiyel vaat eden Türk otomotiv sektörü, bu alanda çok sayıda tanınmış markaya ev sahipliği yapıyor.

Türkiye'de üretiyor

Endüktif şarjın araç altına temas ederek yapılması nedeniyle yenilikçi bir özelliğe sahip olan bu robot, birinci seviyede araçla iletişim kurabiliyor ve şarjın başlatılmasında aracın ana kontrol ünitesi olarak görev yapmasına yardımcı oluyor. 2025'te üretime hazır olacak! Şarj gücünün 7 kW olması beklenen ve talebe göre artırılabilen Robot Şarj Cihazı, uygulamaya göre ev tipi şarj cihazı veya iş yeri terminali aracılığıyla kullanılabiliyor. 2025 yılında üretim için ileri düzeyde olgunluğa sahip olan robot, otonom yeteneklere sahip.

Bu sayede robot, kullanıcının herhangi bir müdahalesine gerek kalmadan ve belirli bir park alanına ihtiyaç duymadan şarj etmek için söz konusu aracı bulabilir, engellerden kaçınabilir ve hareket algıladığında durabilir. Robot Şarj Cihazı ile şarj etmek yalnızca bir uygulama uzağınızdadır ve EV sahiplerini ıslak veya tozlu kablolarla uğraşma ve bagajda kablo arama zahmetinden kurtarır.

1992 yılından bu yana Türkiye'de üretim yapan Fransız otomotiv motor ve aktarma organları üreticisi EFI Automotive de bunlardan biri. 88 yıllık otomotiv tecrübesi! Merkezi Lyon, Fransa'da bulunan EFI Automotive, 1936 yılında kurulmuştur ve dünya çapında 1.700'den fazla çalışana sahiptir. Amerika Birleşik Devletleri, Çin, Türkiye ve Fransa'daki fabrikalarında üretime devam eden şirketin, Türkiye'deki 7.000 metrekare kapalı üretim tesisinde 350'den fazla çalışanı bulunuyor. Her yıl cirosunun %9,5'ini araştırma ve geliştirme çalışmalarına aktaran EFI Otomotiv, yenilikçi ürünleriyle dikkat çekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir