Para kazandıran araba markaları: En çok satan araba olmanıza gerek yok!

Ferrari ve Porsche'nin satış rakamları hiçbir zaman listelerin zirvesine ulaşamadı. Ancak buna rağmen her iki marka da kar marjları açısından her zaman iyi durumda.

Otomotiv devlerinin 2023 yılındaki gelir artışı adet artışından değil fiyat artışından kaynaklanacak. Volkswagen Grubu yüzde 15 artışla en yüksek geliri elde ederken, Toyota yüzde 11 ve Stellantis de yüzde 6 artış gösterdi. Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri, Japonya, Güney Kore ve iki Çinli üreticiden 24 otomobil üreticisinin tümü artış bildirirken, yalnızca Isuzu'nun satışları sabit kaldı.

Satışa değil karlılığa baktığımızda düşük satışla para kazanan markalar var. İtalyan otomobil üreticisi Ferrari, 2023 yılında 13.663 adet otomobil satarak toplam 5,97 milyar euro gelir elde etti. Ferrari'nin faaliyet karı 1,61 milyar euro oldu.

Porsche ise 7,28 milyar euro kârla Ferrari'den sonra ikinci en yüksek marjı elde etti. Porsche'nin gelirlerinde 911 ve Taycan satışlarındaki artış ve SUV modellerinin dünya satışlarının %55'ini oluşturması önemli paya sahip.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir