Elektrikli otomobiller için akü devrimi: 1,5 milyon kilometre ve 15 yıl ömür

Sektörde son dönemde en çok tartışılan konu elektrikli otomobillerde yaşanan durgunluk. Devlet yardımlarındaki kesintiler, şarj şebekesi ve fiyatlardaki sorunların yanı sıra kullanıcıların menzil konusundaki endişeleri bu duraklamanın ana nedenleri.

Menzil ve batarya gücü konusunda yoğun çalışmaların devam ettiği Çin'den gelen haberler, menzil endişelerini ortadan kaldırabilir ve elektrikli araç pazarında devrim yaratabilir.

2018 yılında Çin'in Pekin şehrinde kurulan katı hal pil araştırma şirketi Thai New Energy, çok yüksek enerji yoğunluğuna sahip yeni bir pil hücresini tanıttı.

Şirkete göre “dünyada ilk” olan lityum metal pil hücreleri 720 Wh/kg enerji yoğunluğuna sahip. Piyasadaki çoğu araçta kullanılan lityum iyon pillerin çoğu 250-300 Wh/kg enerji yoğunluğuna sahiptir. Geçtiğimiz günlerde NIO araçlarında 360 Wh/kg değerindeki başka bir Çin WeLion pilinin kullanılacağı ve tek şarjla 1000 kilometrenin üzerinde menzile ulaşabileceği iddia edilmişti.

Bu da Talian'ın yeni teknolojiyle donatılmış rekor bataryalarının 2000 bin kilometreden fazla menzil sunabileceği anlamına geliyor.

1,5 MİLYON KİLOMETRE VE 15 YIL ÖMÜR

Bir haber daha Çin'in ve dünyanın en büyük pil üreticisi CATL'den geldi. CATL, 1,5 milyon kilometre ömrü olan ve 15 yıl ömrü olan yeni aküsünü otomobil ve ticari araçlarda kullanıma sundu.

Yeni, uzun ömürlü lityum demir fosfat (LFP) pil, 1000 şarj döngüsünden sonra hiçbir bozulma göstermez.

2024'ün başlarında CATL, LFP pil hücrelerinin maliyetini yarı yarıya azaltacağını söyledi. Geçen yaz 10 dakikalık şarjla 400 kilometre menzil sunabilen süper hızlı LFP pillerini piyasaya sürdü.

Bu nedenle pil teknolojisi hızla gelişmeye devam ediyor. Ama aynı şekilde elektrikli otomobillerin satış tarafında yaşanan durgunluk sürecini hızlandırabilecek mi göreceğiz. Bu nedenle ucuz ve hızlı pillerin yanı sıra bunları hızlı bir şekilde şarj edebilecek bir ağ ve istasyona duyulan ihtiyaç da kullanıcıların kafasında bir başka soru işareti oluşturuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir