Opel'in çok yönlü Zafira modeli 25 yaşına giriyor

genişletmek

KAYNAKMehmet Ali Kantarcı

Opel'in ürettiği araç modelleri, sayısız esnek alanı, etkileyici, verimli ve hepsinden önemlisi son derece pratik yapısıyla geniş aileler veya VIP servis araçları olarak tercih edilebiliyor. Bu sene aralarında yıldönümünü kutlayan çok özel bir model var. Bundan tam 25 yıl önce, 1999 yılında yenilikçi Opel Zafira ilk kez kullanıcıların beğenisine sunuldu.

Model, yenilikçi Flex7 oturma sistemiyle zamanının kompakt van segmentinde devrim yarattı ve iç mekan çeşitliliğinde yeni standartlar belirledi. Ayrıca sunduğu yenilikler ve fırsatlar sayesinde birçok ödüle layık görülmüştür. Zafira aynı zamanda birçok HydroGen test filosunun altyapısını oluşturdu ve Vivaro HİDROJEN ve gelecekteki Movano HİDROJEN modelleri için mevcut hidrojen yakıt hücresi tahrik sisteminin uygulanmasını sağladı. Birçok sektörde öncü model olan Opel Zafira, günümüzde kabul gören otomotiv çözümlerini ön plana çıkardı.

Pratiklik ve ergonomi için devrim niteliğinde araba koltuğu sistemi

1999 baharında tarihe geçecek bir model olan Opel Zafira'nın üretimine başlandı. İlk nesil Zafira piyasaya sürüldüğünde yalnızca 1.390 kilogram ağırlığındaydı. Verimlilik Opel için bugün olduğu kadar o dönemde de önemliydi. Zafira, 0,33 Cd sürtünme katsayısıyla kendi kategorisinde en iyi aerodinamik performansı sunan devrim niteliğinde bir model olarak öne çıktı.

Zarif tasarımı işlevsellikle birleştiren model, sade bir tasarım ve uzun bir dingil mesafesi sunuyordu. Aracın alçak ağırlık merkezi ve ultra modern DSA (Dinamik Güvenlik) şasisi, sürüş sırasında optimum denge ve güvenliği sağladı. Zafira'yı diğerlerinden ayıran bir diğer özellik de, ağır koltukların zahmetli bir şekilde sökülmesine gerek kalmadan yedi kişiye kadar esnek oturma imkanı sunan ilk kompakt minibüs olmasıdır. Tüm bunları mümkün kılan patentli Flex7 rasyonel oturma sistemiydi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir