60 Plaka nerede? Hangi şehrin plakası 60? 60 Hangi ilin plaka kodu?

genişletmek

KAYNAKCnnturk.com

60 Plaka nerede?

60 plakalı il Tokat ilidir. Bu plakaya sahip araçların tamamı Tokat ilinde kayıtlıdır. Ülkemizde plakalar 1962 yılından bu yana mevcuttur. Her aracın plaka sahibi olması zorunludur. Beyaz plakanın üzerine yazılan plaka kodu trafikte ciddi avantaj sağlıyor. Araçlara yazılan cezalar plakaya yazılmaktadır. Görevlilerin sorgusu sırasında yapılan tüm işlemler plaka koduna göre yapılıyor.

60 Hangi ilin plaka kodu?

Plaka kodlarını bilmek gereklidir. Çünkü farklı şehirlerde bile farklı plaka numaralarını görebilirsiniz. Plaka kodu 60 çıktığında aracın Tokat ilinden geldiği hemen anlaşılıyor. Fransa'da başlayan plaka kodu kullanımı zamanla çok geniş coğrafi alanlara yayıldı. Türkiye'ye geliş tarihi ise 1962 olarak biliniyor. Başlangıçta il olan 68 şehre plaka kodu verildi. Daha sonra ilçe olan bölgelerde il statüsü kazanmıştır. Dolayısıyla bugün 81 il bulunmaktadır. İlk il 01 plaka kodlu Adana, son il ise 81'inci sırada Düzce'dir. Tokat ilinde kayıtlı 200 bin 675 araç bulunuyor. Bu sayı aynı zamanda Tokat ilinde araç sayısının arttığını da göstermektedir.

Tokat ilinin plaka kodu nedir?

Her şehrin özel bir plaka kodu vardır. Plaka kodunun ilk iki rakamı aynı zamanda o ilçenin posta kodudur. Bu nedenle illerin plakalarını bilmek önemlidir. Harfler ilk sayıdan sonra yazılır. Bu harfler ilin hangi ilçesine ait olduğunu gösterir. Her ilin ayrıca ilçeleri vardır. Tokat ilinin plaka kodu 60 olarak belirlenmiştir. Trafikte farklı plaka kodlarını çok sık görebilirsiniz. Bu nedenle plaka kodlarının hangi illere ait olduğunu bilmek önemlidir.

59 Plaka nerede? 59 Hangi şehrin plakası? 59 Hangi ilin plaka kodu?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir