Lexus, tamamen elektrikli RZ 450e'yi Türkiye'de satışa sundu

genişletmek

KAYNAKMehmet Ali Kantarcı

Lexus, elektrikli araçlar için özel olarak geliştirdiği platformun tüm avantajlarını kullanarak etkileyici bir SUV yarattı.

Lexus Driving Signature, RZ modelinde elektrikli araç platformlarına aktarılarak markanın benzersiz sürüş deneyimi, yüksek performans ve kaliteyle birleştirildi. Lexus RZ'nin Türkiye lansmanı Salih Bademci'yle birlikte çekilen özel reklam filmiyle yapıldı. Lansman filminde RZ ile birlikte rol alan Salih Bademci, araçla olan uyumunu mükemmel bir şekilde yansıttı. Rol aldığı projelerle adından söz ettiren Türkiye'nin en yetenekli oyuncularından Salih Bademci'nin lansman filmi, RZ ile olan kimyasını temel aldı. Oyunculuk yelpazesi geniş olan Salih Bademci, lansman filminin dublajını da kendisi yaptı. Lexus RZ modelinin akıcı çizgileri detaylara yansıtılırken, Lexus'un yeni elektrikli aracı fütüristik ve heyecan verici şasiyle sunuldu.

Lexus, tamamen elektrikli RZ 450e'yi Türkiye'de satışa sundu

Elektrikte Lexus verimliliği ve performansı

Lexus'un %100 elektrikli RZ modeli, markanın olağanüstü verimliliğini ve performansını yansıtırken, markanın elektrifikasyon uzmanlığından da yararlanıyor. RZ 450e, 71,4 kW çıkışlı bir lityum iyon pil ile donatılmıştır. Kabinin altındaki platformun bir parçası olarak konumlandırılan akü aynı zamanda aracın ağırlık merkezini de alçaltıyor. Lexus'un pil yönetimi teknolojilerindeki kapsamlı uzmanlığı sayesinde RZ'nin pili, 10 yıllık kullanımdan sonra bile kapasitesinin %90'ından fazlasını koruyabilir. Lexus RZ 450e tek şarjla ortalama 400 kilometre menzil sunuyor. DC hızlı şarj sistemi ile %80’e varan kapasite 30 dakikada şarj edilebiliyor. Optimize edilmiş araç ağırlığı, akü gücü ve performans gibi temel faktörlere odaklanan RZ, 100 kilometrede 16,8 kWh enerji tüketimine ulaşıyor.

Lexus, tamamen elektrikli RZ 450e'yi Türkiye'de satışa sundu

Lexus elektrikli sürüş imzası: RZ 450e

Lexus, tamamen elektrikli modelinde heyecan verici ve sezgisel sürüş deneyiminden ödün vermedi. RZ'nin elektrik motorları, önde 150 kW ve arkada 80 kW olmak üzere toplam 230 kW (313 hp) güç üretiyor. Motorların önde ve arkada konumlandırıldığı DIRECT4 akıllı dört tekerlekten çekiş sistemine sahip olan RZ, gücü otomatik olarak dört tekerleğin tümü arasında sorunsuz bir şekilde dağıtır. Lexus'un özel teknolojisi olan DIRECT4 sistemi, milisaniyeler içinde önden arkaya hareket ederek tüm mekanik sistemlerden daha hızlı çalışır. Tork dengesini en ideal şekilde ayarlar. Güçlü RZ 450e, 0'dan 100 km/saat hıza yalnızca 5,3 saniyede çıkabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir