Karsan'ın otonom araçları Finlandiya'da sokaklara çıktı

genişletmek

KAYNAKDonanım kaydı

ADASTEC iş birliğiyle geliştirilen dünyanın ilk Seviye 4 sürücüsüz aracı olan otonom e-ATAK, Finlandiya'nın da ilk otonom aracı oldu.

Tampere şehrinde Haurala ile Lampaala arasındaki 5,5 kilometrelik güzergahta hizmete başlayan otonom e-ATAK'ın ilerleyen süreçte güzergahını genişletmesi bekleniyor. Sektör temsilcilerinden Okan Baş, teknoloji ortağı ADASTEC ile birlikte geliştirilen otonom e-ATAK'ın, Amerika ve Norveç'ten sonra Finlandiya'da açık yolda biletli yolcu taşıyan ilk sürücüsüz otobüs olduğunu belirterek, şunları kaydetti: ” 17 duraklı güzergah boyunca trafik ışıkları, kavşaklar, yaya geçitleri olacak.” Otonom e-ATAK gibi otonom araçlar için zorlayıcı faktörler olsa da dünya çapında başarısını kanıtlamış bir model olarak bunları rahatlıkla aşabiliyor.

Bu rotanın ilk bölümünde maksimum hızımız 30 km/saat olacak. Ancak ikinci güzergah da eklenince aracımız saatte 40 kilometreye kadar çıkacak. “Karsan gibi, 'Mobilitenin Geleceğinde Bir Adım Önde' olma vizyonuyla geliştirdiğimiz yüksek teknolojili mobilite çözümleri, özellikle dünyanın tarihi kentlerinde ilk tercih olmaya devam ediyor” dedi.

ADASTEC CEO'su Dr. Ali Peker, şunları söyledi: “Bu projede otonom sürüş yazılımımızın üstün performansını ve güvenilirliğini bir kez daha ortaya koyma fırsatı bulduk. Zorlu hava koşullarında edinilen tecrübe ve ileri teknolojimiz ile her türlü hava koşulunda güvenli ve konforlu yolculuk sağlıyoruz.

“Bu açılış, sürdürülebilir ve yenilikçi toplu taşıma çözümlerine olan bağlılığımızı bir kez daha gösteriyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir