Otomotiv “köpüğü” ortadan kalktı, fiyatlar düşmeye başladı

Geçtiğimiz yıl Türkiye otomobil pazarında satışlar 1 milyon 232 bin 635 adetlik rekoru aşarken, otomobil temininde sorunlar, arz-talep dengesinde bozulmalar ve buna bağlı olarak ikinci sınıf otomobil fiyatları da düştü. el aşırı değerlendi.

Gelişmeleri yakından takip eden Ticaret Bakanlığı'nın aldığı tedbirler sayesinde ikinci el piyasasında aşırı yüksek fiyatlar istikrara kavuştu. Ayrıca birçok marka yeni araçlarda kampanyalarını hızlandırdı.

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi otomobil almak isteyen tüketicilere tavsiyelerde bulunan sektör temsilcileri, sıfır kilometre araçlara yönelik son kampanyaların ardından ikinci el araçların gerçek satış fiyatlarının düştüğünü, özellikle firmaların tercih edilmesi gerektiğini söylüyor. İkinci el araç satın alırken.

GSR II YÖNETMELİĞİ İKİNCİ EL FİYATLARINI İNDİRDİ

Otokoç Otomotiv Otomotiv İkinci El ve Filo Operasyonları İş Birimi Başkanı Birkan Çalışkan, yılın ilk çeyreğinde ikinci el pazarının enflasyonun altında yüzde 8 değerlenme ile enflasyonun altında artış yakaladığını söyledi. sıfır araç fiyatları ve bunun sonucunda mayıs ayında geçen yılın en düşük fiyatlı 2 otomobiline ulaşıldı. İkinci el piyasasıyla karşı karşıya olduklarını belirtti.

Yürürlüğe girecek yönetmelik uyarınca yeni araç markalarının belirli düzeyde güvenlik donanımına sahip olmayan araçların tescil ve satışının yapılamayacağını belirten Çalışkan, şöyle konuştu: “Şu anda tasfiye edilmesi gereken yeni araç markaları 7 Temmuz itibarıyla bu stoklar, mayıs ayında agresif kampanyalar duyurdu. Yeni araç fiyatlarındaki bu artış, mayıs ayında ikinci el araç fiyatlarını da olumsuz etkiledi ve özellikle ikinci yarıda ikinci el araç fiyatlarında yüzde 2 oranında aşağı yönlü bir değişim gözlendi. Mayıs ayı itibarıyla stokların 7 Temmuz'dan önce tükenmesi baskısı nedeniyle Mayıs ayında açıklanan yeni araç kampanyaları Haziran ayına kadar devam etti. Bunun sonucunda Horizon'da ikinci el fiyatlarının bu seviyeleri koruyacağını düşünüyoruz.” dedi.

Önümüzdeki 1-2 ayda ikinci el fiyatlarında bir değişiklik olacağını düşünmediklerini belirten Çalışkan, şöyle konuştu: “Uzun süredir olması gereken değerin altında seyreden ikinci el piyasası önümüzdeki 1-2 ayda Ekonominin koşullarına bağlı olarak özellikle Eylül ayından sonra doğru noktaya, olması gereken değer seviyesine doğru yükseliyoruz.” Burada elbette sıfır enflasyonun, döviz kurunun ve fiyatların önümüzdeki dönemde mevcut fiyat üzerinde etkili ve belirleyici olacağını düşünüyoruz. değerlendirmesini yaptı.

Birkan Çalışkan, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde otomobil almayı düşünen tüketicilere şu tavsiyelerde bulundu:

“İkinci el araç satın alacak tüketicilerimize, alacakları aracın güncel durumu, geçmişi ve olası sorunları hakkında 'gerçek' bilgi sahibi olabilmek için öncelikle titiz bir değerlendirme çalışması talep etmelerini tavsiye ediyorum. Aracın satışından sonra ortaya çıkabilir.” “İkinci el sektöründe kurumsallaşmış, yetki belgesine sahip kurum, firma veya bayilere yönelmeleri onlar için daha güvenli olacaktır.”

SON AYDA ORTALAMA %3-5'E KADAR DÜŞÜŞ BEKLENTİ

Makyaj sat! & Arabam.com Oto Ekspertiz Genel Müdür Yardımcısı Halil Ali Şenay, 2. el ilanlarında araç fiyatlarına bakıldığında henüz gözle görülür bir düşüş görülmediğini ancak son dönemde 0km araçlarda yapılan kampanyalar sonucunda bir düşüş yaşandığını söyledi. Reel satış fiyatlarında düşüş.

Şenay, şunları söyledi: “Geçen ay reel satış fiyatlarında segmentlere göre ortalama yüzde 3-5'e varan düşüşler oldu. Artık pandemi öncesi normal düzene dönmeye başladık diyebiliriz. Artık bir yatırım aracı olmaktan çıktık, normalde tatil öncesi piyasanın daha hareketli olduğunu görüyoruz “Finansman imkanlarının pahalı olması nedeniyle ikinci el araç talebinin geçmişe göre daha düşük kaldığını gözlemliyoruz. Sıfır kilometre araçlara yönelik mevcut kampanyalar.” dedi.

“BUGÜNÜN İŞİNİ YARINA BIRAKMAYIN”

Araba almak isteyen herkesin öncelikle yeni araçların kampanyalarına bakıp ona göre karar vermesi gerektiğini belirten Şenay, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tüm marka modellerini bulmak mümkün olmasa bile tüketiciler ciddi anlamda faydalanabilir. İstediği marka ve model araç için istediğini 0 kilometrede bulamayanlar bugünün işini ertelemesin yarın görüşürüz derim. Mevduatın faiz getirisi cazip olsa da, eğer araç ihtiyaç ise artık mevcut fırsatlardan faydalanılmasından yanayım.”

Halil Ali Şenay, bayram tatilinin ardından piyasanın biraz daha gevşemesini beklediklerini ancak bu gevşemenin fiyatlara etkisini yüzdesel olarak tahmin etmenin kolay olmadığını kaydederek, şöyle konuştu: “Noel tatiline giriyoruz ve biz de öyleyiz. Düzenlemenin hayata geçirilmesi için hisselerini erkenden tasfiye etmesi gereken markaların kampanyalarında ne kadar agresif davranacaklarını zaman gösterecek.” “Onay sonrasında yeni kilometre, döviz kurları ve kredi değişiklikleriyle araçların kullanılabilirliği bir kez daha ikinci el araç fiyatlarının temel belirleyicisi olacak.” değerlendirmesini yaptı.

“SEKTÖR FİYATLAR AÇISINDAN SAĞLIKLI DURUMDA”

Otoen Genel Müdürü Kenan Bilirgen, yeni araç temininde yaşanan zorluklar nedeniyle Eylül 2023'e kadar istikrarlı bir şekilde artarak zirveye ulaşan ikinci el fiyatlarının, normal piyasa koşullarına dönüşle birlikte düşüşe geçtiğini söyledi.

Bilirgen, şöyle konuştu: “Yeni model araçların pazara girmesiyle birlikte 2024 yılı Mart ayı itibarıyla kullanılmış değerlerin istikrara kavuştuğunu söyleyebiliriz. Pandemi sonrası dönemde piyasa deyimiyle “köpük” olarak anılan bu köpük, günümüz şartlarında ortalamanın üzerindedir.” Önemli ölçüde arttığını söylemek doğru olur” dedi.

Bilirgen, bu yıl sıfır ve ikinci el araç pazarının geçmiş yılların ortalamalarına döndüğünü ve normale döndüğünü, fiyat konumlandırması açısından sektörün daha sağlıklı bir zeminde olduğunu, özellikle ikincisinden itibaren pazarın kademeli olarak hareketleneceğini söyledi. Yılın yarısında Türkiye ikinci el pazarının toplam 8 milyonun üzerinde araç satacağını, bunun da tamamlanmasını beklediklerini söyledi.

“GÜVENİLİR VE KURUMSAL MARKALAR TERCİH EDİLMELİ”

Bilirgen, mevcut finansman koşulları ve yeni araç kampanyaları nedeniyle tatil öncesi ikinci el araç talebinin önceki yıllara göre daha zayıf olduğuna dikkat çekti.

“İkinci el araç fiyatlarını etkileyen en önemli faktörler vergi düzenlemeleri, döviz kurları, enflasyon, araç temini ve finansman maliyetleridir. Türkiye'nin kendine has, hızla gelişen ikinci el otomobil pazarı dinamikleri var. Bu konuda kesin bir yorum yapmak zor. “Kesinlikle doğru değil ama yılsonuna kadar döviz kurunun ve enflasyonun hareketine bağlı olarak fiyatların kademeli olarak artmasını bekliyoruz.”

Bilirgen, bayram arifesinde otomobil alacak tüketicilere, araç alımında ve satış sonrasında kötü deneyimler yaşanmaması için her anlamda güvenilir ve kurumsal markaları tercih etmelerini tavsiye etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir