İkinci el piyasası durdu: “Fiyatların daha da düşmesi gerekiyor”

Bir zamanlar kek gibi satılan ikinci el otomobiller, piyasaya yeni araçların girmesi ve kredi faizlerinin artması nedeniyle durma noktasına geldi. Bu durum ikinci el araç fiyatlarının düşmesine neden olsa da satışları olumsuz etkiledi.

Samsun İkinci El Otomobil Satıcıları Derneği Başkanı İbrahim Kınık, ikinci el otomobil fiyatlarının yüzde 25 oranında düşmesine rağmen 2023 yılının son çeyreğinden bu yana ticaretinin durduğunu söyledi. Kınık, pazarın canlanması için yüzde 15'lik bir düşüşe daha ihtiyaç duyulduğunu ifade etti. stabilize edin.

“FİYATLARIN DAHA DA DÜŞMESİ GEREKİYOR”

İkinci el otomobil fiyatlarının daha da düşmesinin beklendiğini vurgulayan Başkan Kınık, şöyle konuştu: “2023 yılının son çeyreğinden itibaren ikinci el otomobil satışları tamamen durdu ve bu durgunluk hala devam ediyor. 2024 yılının geri kalan kısmında satışlarda bir hareketlilik beklemiyoruz görünüş itibarıyla. Kredi faizleri yüksek olduğundan araç alıp satmak mümkün değil. Otomobil pazarında çok yapay bir artış yaşandı. Bu artışın ardından böyle bir durgunluğun geleceğini bekliyorduk. İkinci el otomobil fiyatlarında ortalama yüzde 25 oranında düşüş yaşandı. Araç sahipleri direniyor ama fiyatların daha da düşmesi gerekiyor. Düşüşün yüzde 40'a kadar sürmesini bekliyor. Böyle olsaydı ikinci el otomobil piyasası da çökerdi. Kâr oranları normale dönecek. “Eskiden her gün fiyatı 10 bin TL artan arabaları görüyorduk ama artık öyle değil” dedi.

“2024'TE HAREKETLİLİK BEKLEMİYORUZ”

Bu yıl satışlarda bir hareketlenme beklenmediğini belirten Kınık, şöyle konuştu: “1 milyon TL'lik ikinci el otomobiller 750 bin TL'ye düştü. Bu araçlar satılmadığı sürece fiyatlar daha da düşecek. 2024 yılında bir hareket olacağını düşünmüyorum. Bir süre yeni araç gelmediği söylendi. Artık her bayilikte birçok yeni araba var. Satılan ikinci el arabalar ara sıra da olsa genelde 500-700 bin TL civarında oluyor. Bunlar da çok çabuk satılmıyor. Kimin ihtiyacı varsa onu satın alır. “İnsanlar araba alırken, piyasayı takip ederken bekleme dönemine girdiler” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir