Avrupa Birliği'nde elektrik dizeli geçti

Avrupa Birliği (AB), küresel ısınma ve iklim değişikliğiyle mücadelede karbon emisyonunu sıfıra indirme planı kapsamında, kıtada içten yanmalı motorlu araçların satışının 2035 yılına kadar sona erdirilmesi planını onayladı.

AB, aralarında Almanya ve İtalya'nın da bulunduğu ülkelerin talebi üzerine sentetik yakıtlar veya plug-in hibritler gibi alternatif teknolojilerin kullanımını da kabul etti.

Elektrikli otomobillerin üretimi ve satışının hızla arttığı günümüzde siyasetçilerden ve sektör temsilcilerinden farklı görüşler gelmeye başlıyor.

Elektrikli araçlara yönelik teşviklerin kaldırılması, şarj şebekelerinin olmayışı, maliyetlerin artması gibi nedenlerden dolayı siparişlerde yavaşlama yaşanıyor. Bu nedenlerden dolayı elektrikli araç satışlarının 2024 yılında yavaşlaması bekleniyor.

Hem politikacılar hem de sektör temsilcileri defalarca “yasağın ertelenmesi gerektiğini” söylüyor.

2023 SATIŞLARI DİZELİ GEÇTİ

Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği'nin (ACEA) verilerine göre, Avrupa Birliği'ndeki otomobil satışları 2023'te 2022'ye göre %13,9 artışla 10,5 milyon adede ulaştı.

Bu satışlarda en büyük payı %35,3 ile benzinli otomobiller aldı. İkinci sırada ise 2,7 milyon adetlik satışla hibrit otomobiller yer alıyor. Elektrikli otomobiller %37 artışla 1,5 milyon adet olarak satıldı. Böylece tam elektrikli otomobillerin pazar payı yüzde 14,6'ya yükselirken, yüzde 13,6'da kalan dizel araçları geride bıraktı.

2024 yılında genel satış büyümesinin yavaşlaması bekleniyor. Bu yıl elektrikli araçların kaderini teşvikler, şarj şebekesine yapılan yatırımlar ve gelecekteki yeni modeller belirleyecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir