Fiat Egea Hatchback'in üretimi sona erdi

genişletmek

2024 model yılına geçişle birlikte üretimi durdurulacak olan Egea Hatchback'in sona ermesinin nedeni ise tüketici talebinin artık aynı modelin güncellenmiş versiyonu (Crossover) olan Egea Cross'a kayması. Öte yandan ağırlıklı olarak Avrupa'ya ihracat yapmak amacıyla 2016 yılında üretimine başlanan Egea Hatchback'in ihracatında bir miktar düşüş yaşanırken, Avrupa'da SUV ve crossover pazarı büyüdü.

Tofaş'ın açıkladığı son faaliyet raporuna göre Egea'nın Hatchback ve Station Wagon kasa tiplerinin toplam ihracatı 2023 yılında bir önceki yıla göre yüzde 42 azalarak 17 bin 454 adede ulaştı.

Sedan, Cross ve Cross Wagon olarak yolculuğuna devam edecek olan Fiat Egea ailesi, uzun yıllar Türkiye'nin en çok satan otomotiv model ailesi olmaya devam ediyor. Öyle ki Tofaş, 2023 yılında 171 bin 72 adetle son 5 yılın en yüksek Ege üretimine ulaştı.

Aynı dönemde Egea Sedan 80 bin adetle Türkiye'nin en çok satan otomobili olurken, ilk kez 2021 yılında yollara çıkan Egea Cross ise 41 bin adetle 2023 yılının en çok satan SUV'u olmayı başardı. birimler. Tofaş'ın en başarılı projelerinden biri olan Fiat Egea/Tipo projesinin süresi 2025 yılı sonunda doluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir