Fabrika ve tesisler 4 ay sonra yeniden açıldı

Araç modellerinde güvenlik kalite testlerinde hatalar tespit etmesi üzerine yurt içindeki fabrikalarındaki çalışmaları kademeli olarak durduran Daihatsu, faaliyetlerine yeniden başlama kararı aldı.

Daihatsu modellerinin nakliye yasağı, Japon Ulaştırma Bakanlığı'nın üreticinin güvenlik ve kalite standartlarını yeniden doğrulamasının ardından kaldırıldı.

Üreticinin açıklamasına göre Daihatsu, 4 aydır ülke çapında faaliyetlerini durdurduğu Osaka, Kyoto, Oita ve Shiga eyaletlerindeki fabrika ve tesislerini faaliyete geçirdi.

Şirket, yaptığı açıklamada, “İyi ürün kalitesini sağlamak amacıyla araçları eskisinden daha fazla dikkatle üretmeye çalışacağız” dedi.

Osaka merkezli bir mini araç üreticisi olan Daihatsu, Toyota Motor Group'un bir parçasıdır.

Geçtiğimiz ay Toyota Motor, Daihatsu üzerindeki ” hakimiyetini sıkılaştıracağını” ve bazı modellerin geliştirilmesi ve güvenlik onayı sorumluluğunu üstleneceğini açıklamıştı.

HEYET RAPORU: ÇALIŞANLAR ÜZERİNDE BASKI VAR

Tarafsız komite ilk raporunda hatalı testlerin nedeni olarak Daihatsu yöneticilerinin otomobilin üretim süresinin kısaltılması yönündeki baskısını gösterdi.

Heyet başkanı Kaiami Makoto, “Satış programlarındaki değişiklik kabul edilemez olarak algılandığından çalışanlar üzerinde büyük bir baskı vardı” dedi. dedi.

Osaka merkezli mini araç üreticisi Daihatsu ise 11'i Japonya genelinde olmak üzere toplam 64 modelde hatalı güvenlik kalite testlerine rastlandığını doğruladı.

Raporun ardından Daihatsu başkanı Okudaira Soiçiro yaptığı açıklamada, “Müşterilerimizin güvenine ihanet ettik. Bunun sorumlusu yönetim.” diyerek kamuoyundan özür diledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir