Çin'in en büyük şirketleri pil teknolojisi konusunda birleşiyor

Elektrikli otomobillerin geliştirilmesinde en büyük rolü oynayan batarya sektörü Çin'in hakimiyetinde. Sürekli olarak katı hal pillerinin geliştirilmesiyle uğraşan en büyük Çinli üreticiler bir araya geliyor. Hedef bu alanda da liderlik.

Çin Tüm Katı Hal Pil İşbirlikçi İnovasyon Platformu (CASIP) olarak adlandırılan konsorsiyumda devlete ait otomobil üreticileri, pil devi CATL, CALB, EVE Energy, SVOLT, Gotion High-Tech ve pil yan kuruluşu BYD FinDreams Battery yer alıyor. Yani dünyanın en büyük 10 akü üreticisinden 6'sı ittifakın parçası. Aynı zamanda otomobil üreticileri Nio ve BYD de eğitime katılıyor.

Üstelik bu listede yer alan markalar birbirleriyle kıyasıya rekabet etse de Çin'in akü sektöründeki hakimiyetini korumak için bir araya geliyor. Bunun nedeni ise hem büyük devlet desteği hem de Güney Kore, Japonya, Kuzey Amerika ve Avrupa'da katı hal teknolojisi konusunda başlatılan girişimlerdir.

Konsorsiyumun hedefi, 2030 yılına kadar katı hal pilleri için bir tedarik zinciri oluşturmak. Ayrıca ortak araç geliştirme ve teknoloji araştırması gibi konularda da birlikte çalışacaklar.

Çin'de elektrikli otomobillere yönelik hükümet desteği çok büyük. Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı ve daha birçok kamu kurumunun bu sürece dahil olacağı bir kez daha açıklandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir