Avrupa'da elektrikli araç satışları düşüyor: Hibrit yarışı!

Avrupa Birliği otomotiv pazarı 2024 yılı Mart ayında %5,2 ile yılın ilk düşüşünü kaydederek 1 milyon adede geriledi.

ELEKTRİK SATIŞLARI %11 DÜŞTÜ.

Son dönemde Avrupa'da teşviklerin kaldırılması, ağlar ve şarj süreleri gibi konular elektrikli otomobillere olan ilgiyi azalttı. Bu etkiler satış verilerine de yansıdı.

Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği'nin (ACEA) verilerine göre elektrikli otomobil satışları Mart ayında %11,3 düşüşle 134 bin adede geriledi. Bu düşüş elektrikli araçların pazar payını da etkiledi. Yüzde 13,9 olan pazar payı ise yüzde 13'e geriledi.

Belçika'da %23,8, Fransa'da %10,9 ile çift haneli artışlar kaydedilirken, en büyük üç elektrik piyasasından Almanya'da %28,9 ile sert bir düşüş yaşandı.

2024 yılının ilk çeyreğinde, bir önceki yılın aynı dönemine göre %3,8 artışla toplam 332.999 elektrikli otomobil tescil edildi.

HİBRİT HÜCUM

Hibrit otomobillerin pazar payı ise %12,6 artışla %24,4'ten %29'a yükseldi. Plug-in hibrit otomobiller de yine elektrikli otomobillerle aynı kaderi paylaştı. Plug-in hibrit modeller %6,5 oranında azaldı.

Benzin ve motorin pazarı yüzde 50'nin altına düşerek yüzde 47,8'e ulaştı. Benzinli araç satışları %10,2, dizel araç satışları ise %18,5 düştü.

Çin modellerindeki artışın da etkisiyle elektrikli araç fiyatlarındaki düşüş devam edecek. Ancak bataryalara yapılan yatırımlar, artan menzil ve şarj altyapısının hızla gelişmesiyle satışların yeniden artması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir