56 Plaka nerede? 56 Hangi şehrin plakası? 56 Hangi ilin plaka kodu?

genişletmek

KAYNAK Cnnturk.com

56 Plaka nerede?

56 plakaya kayıtlı ilimizin adı Siirt'tir. Siirt ilinin Kurtalan, Eruh, Pervari, Baykan, Şirvan ve Tillo gibi merkez başta olmak üzere önemli ilçeleri bulunmaktadır. Siirt Havalimanı – Siirt yolu kesimi maksimum 1.823 araç kapasitesiyle bu ilden geçmektedir. Yolun ortalama uzunluğu yaklaşık 3 kilometredir.

56 Hangi şehrin plakası?

Siirt, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan illerden biridir. 56 plaka numarasıyla kayıtlı bu şehrin alan kodu 484. İlimizin toplam yüzölçümüne baktığımızda ise 6.182 kilometre olduğunu görüyoruz. Son verilere göre toplam nüfusu 318.366 olan Siirt ilinin büyük çoğunluğunu Türk, Kürt ve Arap kökenliler oluşturmaktadır. İlde nüfus yoğunluğunun en yüksek olduğu ilçe Merkez Bölge, nüfus yoğunluğunun en düşük olduğu ilçe ise Eruh İlçesi olarak kayıtlıdır.

56 Hangi ilin plaka kodu?

56 kodlu plakanın Türkiye'de nereye ait olduğunu merak ediyorsanız cevap Siirt'tir. Osmanlı İmparatorluğu döneminde Bitlis iline bağlı bir ilçe olan Siirt, cumhuriyetin ilanından sonra 1923 yılında il olmuştur. Ancak Siirt 1962 yılında 56 plaka kodunu almıştır.

Eylül 1962'de çıkarılan ve aynı yılın Ekim ayında yürürlüğe giren yönetmelikle o zamanki Türkiye'nin 67 iline plaka kodu verilmesine karar verildi. 1'den 67'ye kadar olan bu ilçe kodları şehirlere alfabetik sırayla atanmıştır.

Siirt de bu sıralamadaki yeri nedeniyle 56 plaka kodunu aldı. O dönemde 67 olan bu sayı, Türkiye'de il sayısının artmasıyla birlikte zamanla artmış ve bugün Türkiye'de 81 il afet plaka kodu kullanılmaya başlanmıştır.

55 Plaka nerede? 55 Hangi şehrin plakası? 55 Hangi ilin plaka kodu?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir