Zorunlu kış lastikleri için geçen hafta | 4 lastiği değiştirmek ne kadar tutar? – Türkiye'den son dakika haberleri

Şehirler arasında eşya ve yolcu taşıyan ticari araçlarda zorunlu olan ve özel araçlarda can ve mal güvenliği ile sorunsuz seyahat için hayati önem taşıyan kış lastiği uygulaması 1 Nisan'dan itibaren sona erecek.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Karayolları Trafik Kanunu uyarınca yolcu ve eşya taşımakta kullanılan araçlara, illerin hava ve iklim şartlarına bağlı olarak yılın belirli bir döneminde kış lastiği takılmasını zorunlu kılıyor. Bu yetki Bakanlıkça valiliklere de devredilebilir.

Araçların denetimi, Bakanlıkça yetkilendirilen personelin yanı sıra Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Ticaret Bakanlığı'na bağlı sınır geçişlerindeki birimler ve Emniyet Genel Müdürlüğü'nün denetim birimleri tarafından yapılıyor. belediyeler. Kurallara uymayan sürücülere idari yaptırımlar uygulanıyor.

İstanbul'da bu kış 25 Kasım 2023'te, Türkiye genelinde ise 1 Aralık 2023'te başlayan kış lastiği takma zorunluluğu, 1 Nisan Pazartesi günü sona erecek.

YAZ ÖZELLİĞİNİ KAYBEDİYOR

Kış lastikleri 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda optimum performansı sağlayacak şekilde özel olarak üretildiğinden yaz aylarında kullanıldığında bu özelliğini kaybeder.

Lastikler sıcak havalarda daha fazla aşındığından erken aşınma ve performans kaybı gibi sorunlara neden olur. Soğuk iklimlerde kullanılmak üzere tasarlanan kış lastikleri, yaz aylarında kullanıldığında yol tutuşunun ciddi oranda azalmasına neden olarak araç kontrolünü olumsuz etkiliyor ve yakıt tüketimini artırıyor.

Mevsime uygun olmayan lastiklerin kullanılması çevreye daha fazla karbon emisyonuna neden olur. Sezon için doğru lastikleri kullanarak çevresel sürdürülebilirliğe de katkıda bulunursunuz.

DEĞİŞİM FİYATI 500 TL'DEN BAŞLIYOR

Türkiye'de en çok kullanılan 205/55 R16 ebatlı yaz lastiklerinin fiyatları 1500 liradan başlıyor. Arabalarda 4 lastiğin değişim ücreti ebatlarına göre değişmektedir. Fiyatlar otomobillerde 500 lirayı, SUV ve hafif ticari araçlarda ise 1000 lirayı buluyor.

Mevsim değişikliklerinden dolayı sökülen lastiklerin doğru durumda saklanması önemlidir.

LASTİK OTELİ

Türkiye'nin birçok bölgesinde kolaylıkla bulunabilen ve lastikleri 6 ay saklamanın mümkün olduğu lastik otellerinin fiyatları 500 ile 1000 lira arasında değişiyor.

NTV'yi sosyal medyada takip edin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir