Yeni Renault Duster Türkiye'den ayrılıyor

genişletmek

KAYNAKMehmet Ali Kantarcı

100'e yakın ülkede 1,7 milyonun üzerinde satış rakamına ulaşan Duster, başarı hikayesinde yeni bir sayfa açıyor. Bu başarı öyküsü, “Renault Uluslararası Oyun Planı 2027” kapsamında sadece Avrupa'nın değil, dünyanın diğer ülkelerinin de küresel ihracat merkezi seçilen Renault markasının Türkiye'de devam etmesiyle devam ediyor.

“Türkiye'nin Duster'ı, Yeni Renault Duster” mottosuyla oyunun şeklini yeniden tanımlayan lansman tesisiyle Yeni Renault Duster'ın tanıtımı dünyada ilk kez 25 Nisan'da İstanbul'da gerçekleştirildi. Renault'nun Bursa Oyak'taki fabrikalarında üretilip dünyanın çeşitli ülkelerine ihraç edilecek yeni Renault Duster büyük ilgi gördü. Benzersiz ön tasarımı ve Renault imzasını taşıyan ön ızgarasıyla güçlü bir tasarım sunan Yeni Renault Duster, farklı ihtiyaçlara cevap veren iki veya dört tekerlekten çekişli motor seçenekleriyle sokaklara çıkacak. Yeni Renault Duster'a sahip olmak isteyen ilk kullanıcılar için ön sipariş sistemi Mayıs ayının sonunda açılacak.

Yeni Renault Duster Türkiye'den ayrılıyor

Türkiye'nin konumunu güçlendirecek

Sektör yetkililerinden Dr. Berk ÇAĞDAŞ, şunları söyledi: “Aralık 2023'te Renault marka CEO'su Fabrice Cambolive'in katılımıyla İstanbul'da duyurduğumuz Renault Uluslararası Oyun Planı 2027 ile Türkiye ihracat merkezi haline gelecek ve bunlardan 3'ü Renault'nun Bursa Oyak Fabrikalarında inşa edilecek. SUV'lar da dahil olmak üzere 4 yeni Renault modelinin üretileceğinin altını çizdik. Bugün bu planın ilk ve en önemli adımlarından birini temsil eden ayrıcalıklı bir model olan Yeni Renault Duster'ı sunmaktan mutluluk duyuyoruz. Bildiğimiz Duster deneyimini yeni bir boyuta taşıyan ve Türkiye'deki bu yeni deneyimi dünyaya taşıyan “OYAK'ın Groupe Renault ile birlikte yapacağı 400 milyon Euro'yu aşan yatırım, hem Renault'nun hem de Renault'nun uluslararası konumunu daha da güçlendirecek. Renault Duster” dedi.

CMF-B, kompakt, modern çift platformlu

Yeni Renault Duster; Clio, Captur ve Arkana modellerinde de kullanılan, CMF-B platformu üzerinde üretilen ileri teknoloji bilgi-eğlence ekipmanlarına sahip yeni nesil bir modeldir. CMF-B platformu, benzinli tam hibritler, 48V yumuşak hibritler ve LPG dahil olmak üzere, çoklu enerji çözümleriyle farklı motor türlerini bir araya getiriyor. Yeni Renault Duster 4,34 metrelik uzunluğunu koruyor. Böylece hem günlük şehir içi sürüşe hem de uzun mesafe yolculuklara uygun kompakt bir yapı sunmaya devam ediyor. Bagaj hacmi artırılarak 594 litreye kadar bagaj hacmine sahip olan yeni Renault Duster, iç mekanda ise 29 litre civarında depolama alanı sunuyor.

Çoklu motor seçeneği

Yeni Renault Duster, ultra verimli E-Tech tam hibrit motor sistemi de dahil olmak üzere üç farklı motor seçeneğiyle satışa sunulacak. Ortalama yakıt tüketimi 5 lt/100 km, CO2 emisyonu ise 114 g/km olan model, 145 HP gücündeki gelişmiş full hibrit motoru sayesinde karma çevrimde %20'ye varan avantaj garanti ediyor. kentsel döngüde %40'a kadar. Seyahat süresinin %80’ine kadar elektrikli modda çalışabilmesinin yanı sıra, ilk kalkışı da elektrikli modda gerçekleştirebiliyor. Yeni Renault Duster ayrıca gelişmiş 130 PS 1,2 litrelik hafif hibrit motor ve 6 vitesli manuel şanzımanla eşleştirilmiş 4×4 tahrik sistemiyle sunuluyor. 3 silindirli turbo benzinli motoru, yaklaşık %10 yakıt tasarrufu ve daha yumuşak bir sürüş için ek tork sağlamak amacıyla 0,8 kWh kapasiteli 48V aküyle destekleniyor. Bu versiyonun ortalama tüketimi 6 l/100 km, CO2 emisyonu ise 136 g/km'dir.

Renault Grubu Türkiye CEO'su Jan PTACEK şunları söyledi: “Yeni Renault Duster'ın Oyak Renault'nun Bursa'daki fabrikasında üretilecek olmasından gurur duyuyoruz. Yeni Renault Duster, Türkiye'de 4 yeni Renault modeli üretmemizi sağlayacak Uluslararası Oyun Planı 2027'nin ilk adımı. Yeni Renault Duster markamızı güçlendirmemize, SUV pazarındaki varlığımızı genişletmemize ve elektrifikasyon stratejimizi uygulamamıza yardımcı olacak. Bursa fabrikamızı sadece Avrupa'nın değil dünyanın da ihracat üssü haline getireceğiz. Oyak-Renault, yüksek düzeyde endüstriyel mükemmelliğe ve Avrupa'nın en iyi kalite seviyelerinden birine ulaştı. “Yeni Renault Duster'ın lansmanı, Türkiye'deki endüstriyel varlığımızın gelişiminde yeni bir kilometre taşı olacak” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir