Yeni Passat artık SW şasisiyle yollarda

genişletmek

KAYNAKMehmet Ali Kantarcı

Yeni Passat, önemli ölçüde iyileştirilen standart donanımları ve birçok teknolojik yenilikle Volkswagen yetkili bayilerinde yerini aldı. Segmentinin sınırlarını aşan, güvenilir bir yol arkadaşı olan Passat, hem üst sınıf bir resmi araç hem de çok yönlü bir aile aracıdır: Yeni Passat, pek çok farklı ihtiyaç ve beklentiyi aynı anda karşılamaktadır. Büyütülmüş boyutları, en kaliteli iç malzemeleri ve üzerine inşa edildiği yenilikçi MQB Evo platformuyla, bir üst sınıfın gereksinimlerini karşılayabilecek ve kendi segmentinin sınırlarını aşabilecek bir yapı ortaya koyuyor.

Araç daha da büyüdü

Yeni Passat önceki nesle göre 144 mm daha uzun olup toplam uzunluğu 4.917 mm'ye ulaşıyor. Bu nedenle kendisini şimdiye kadarki en muhteşem Passat olarak sunuyor. Günümüz şartlarında bile cömert bir iç hacme sahip olan önceki nesle kıyasla, arkada 50 mm daha fazla diz mesafesi sunuyor. Ayrıca önceki nesle göre 40 litre artırılarak 690 litreye çıkarılan geniş bagaj hacmi, arka koltuklar katlandığında 1.920 litreye ulaşabiliyor. Yeni aerodinamik tasarım ve tüm detaylar düşünülerek sıfırdan oluşturulan MQB Evo platformunun avantajları sayesinde Yeni Passat'ın hava sürtünme katsayısı 0,31'den 0,25'e düşüyor. Hava direncindeki bu kadar büyük iyileşme sonucunda bir önceki nesle göre çok daha sessiz, konforlu ve ekonomik bir sürüş sağlanıyor.

R Hat seviyesi

Tüm donanım seviyeleri arka tamponun tasarımıyla ayırt edilir. R-Line donanım seviyesinde arka tamponda yer alan siyah elmas şeklindeki detaylar araca daha sportif bir hava katıyor. Elegance donanım seviyesinde bu kısımda şık krom görünümlü detaylar kullanılmış. İlerici teknolojiler hakkında basın bülteni [Genel] MQB Evo platformunu temel alan Yeni Passat, üstün teknolojileriyle dikkat çekiyor. Gelişmiş Adaptif Şasi Kontrol Sistemi “DCC Pro” ile yol tutuşu ve sürüş konforu, kendi segmentinde daha önce hiç ulaşılamayan bir seviyeye getiriliyor. Yeni iki valfli süspansiyon sistemi, maksimum sürüş dinamiği ile yüksek düzeyde konfor arasında geniş bir aralık sunar. 55 mm daha uzun dingil mesafesi ve dengeli direksiyon hassasiyeti, sürüş dinamiklerinde gözle görülür bir iyileşme sağlar.

1,5 litrelik motor yeterlidir

Güç aktarma organının kalbini oluşturan 1,5 litrelik TSI evo2 motor, Gelişmiş Aktif Bisiklet Yönetimi (ACTplus) ile donatılmıştır. ACTplus, motorun çalışma ihtiyaçlarına göre dört silindirden ikisini mümkün olduğunca sık kapatıyor. Birinci nesil 1.5 TSI evo ACT ile karşılaştırıldığında silindir açma ve kapama süreleri ve çalışma titreşimleri mükemmelliği sağlayacak şekilde iyileştirildi. 48V mimariyle tasarlanan eTSI teknolojisi, elektrik motorunun kompakt bir pille çalışmasına olanak tanıyor. Hafif hibrit teknolojisi olmayan 12V elektrik mimarisiyle tasarlanan araçlarla karşılaştırıldığında 48V mimarisi, frenleme sırasında çok daha fazla enerjinin geri kazanılmasına olanak tanıyor. 48V lityum iyon aküde depolanan enerji, kayış tahrikli marş jeneratörünü çalıştırmak ve bir DC/DC dönüştürücü aracılığıyla aracın 12V elektrik sistemini desteklemek için kullanılıyor. Su soğutmalı kayış tahrikli marş jeneratörü, alternatör ve marş motoru görevi görür. Aynı zamanda sıfırdan çalıştırmada ve anında ekstra güce ihtiyaç duyulduğunda gecikme olmaksızın 14 kW güç ve 56 Nm ekstra tork desteği sunan kompakt bir elektrik motoru olarak da çalışır. Mild Hybrid teknolojisine sahip eTSI sistemi, sürücünün ayağını gaz pedalından kaldırdığında benzinli motorun tamamen kapanmasına olanak tanıyarak mekanik sürtünmeyi azaltıyor. Bu sayede 0,5 litre/100 km'ye kadar daha az yakıt tüketimi elde etmek mümkün oluyor.

Yeni Passat artık SW şasisiyle yollarda

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir