VW Tiguan'ın üçüncü nesli sokaklarda

genişletmek

KAYNAKMehmet Ali Kantarcı

Ramazan Bayramı'ndan sonra yeni Tiguan satışa çıkacak.Tiguan modelinin üçüncü nesli birçok iyileştirmeyle yenilendi. Entegre 48 Volt yarı hibrit sisteme sahip turboşarjlı benzinli motor (eTSI), IQ. LIGHT HD Matrix farlar, sınıfında ilk kez sunulan DCC Pro çift valfli adaptif süspansiyon sistemi, dijital gösterge paneli ve masaj özellikli ergoActive koltuklar Yeni Tiguan'ın dikkat çeken özellikleri arasında yer alıyor. En verimli Tiguan Aerodinamik ve gelişmiş tahrik sistemlerindeki önemli iyileştirmeler sayesinde Yeni Tiguan, orta sınıftaki en verimli SUV modellerinden biri. Yeni Tiguan'ın aerodinamik tasarımı sayesinde hava sürtünme katsayısı 0,33'ten 0,28'e düşürülerek verimlilik artıyor. Yeni Tiguan, eTSI teknolojisiyle her zamankinden daha verimli… Golf ve Yeni Passat'tan sonra Yeni Tiguan'da da 48 Volt hafif hibrit sistem (eTSI) karşımıza çıkıyor ve 1,5 litrelik motor 150 HP güç üretiyor. eTSI teknolojisi sayesinde kinetik enerji elektrik enerjisine dönüştürülüyor ve ön yolcu koltuğunun altında bulunan lityum iyon pil şarj ediliyor.

Yeni teknolojiler devreye giriyor

ACTplus ile motorun çalışma ihtiyaçlarına bağlı olarak dört silindirden ikisi mümkün olduğunca sık kapatılır. Birinci nesil 1.5 TSI ACT ile karşılaştırıldığında, açma ve kapama süreleri ve silindir sarsıntısı mükemmelliği sağlayacak şekilde iyileştirildi. 48V mimariyle tasarlanan eTSI teknolojisi, elektrik motorunun kompakt bir pille çalışmasına olanak tanıyor. Hafif hibrit teknolojisi olmayan 12V elektrik mimarisiyle tasarlanan araçlarla karşılaştırıldığında 48V mimarisi, frenleme sırasında çok daha fazla enerjinin geri kazanılmasına olanak tanıyor. 48V lityum iyon aküde depolanan enerji, kayış tahrikli marş jeneratörünü çalıştırmak ve bir DC/DC dönüştürücü aracılığıyla aracın 12V elektrik sistemini desteklemek için kullanılıyor. Su soğutmalı kayış tahrikli marş jeneratörü, alternatör ve marş motoru görevi görür. Aynı zamanda sıfırdan çalıştırmada ve anında ekstra güce ihtiyaç duyulduğunda gecikme olmaksızın 14 kW güç ve 56 Nm ekstra tork desteği sunan kompakt bir elektrik motoru olarak da çalışır. Mild Hybrid teknolojisine sahip eTSI sistemi, sürücünün ayağını gaz pedalından kaldırdığında benzinli motorun tamamen kapanmasına olanak tanıyarak mekanik sürtünmeyi azaltıyor. Bu sayede 0,5 litre/100 km'ye kadar daha az yakıt tüketimi elde etmek mümkün oluyor. Ferahlatıcı iç hacim Yeni Tiguan, önceki nesle göre 30 mm daha uzun (4.539 mm) ve tavan rayları hariç 4 mm (1.639 mm) daha yüksek.

Genişletilmiş iç boyutlar

Yeni SUV modelinin bagaj hacmi 37 litrelik artışla 652 litreye ulaşıyor. Koltukların katlanmasıyla bagaj kapasitesi 1.650 litreye çıkıyor. Aynı zamanda arka koltuklar ileri geri hareket ettirilebiliyor ve sırt dayanağının açısı ayarlanabiliyor. Baş mesafesi önde 9 mm (1.058 mm) ve arkada 10 mm (1.022 mm) artırılarak içeride daha ferah bir his sağlanır. basın bülteni [Genel] İlerici teknolojiler 1. IQ.LIGHT HD Matrix: dünyanın en iyi aydınlatma sistemlerinden biri MQB evo platformu sayesinde Touareg teknolojilerinin çoğu Yeni Tiguan'a aktarılıyor: yeni Touareg ile aynı etkileşimli far sistemini paylaşıyor Dünyanın en iyi aydınlatma sistemlerinden birine sahip olan ve opsiyonel olarak sunulan Tiguan, IQ.LIGHT HD Matrix farlarla daha premium bir görünüme kavuşuyor. 38.000'den fazla yüksek çözünürlüklü mikro LED pikselden oluşan Matrix farlar, yolu her zamankinden daha iyi aydınlatarak sürücü ve yolculara en üst düzeyde konfor ve güvenlik sunuyor. Tek bir farda 19.200 LED'in yer aldığı bu teknoloji, farklı aydınlatma fonksiyonlarının gerçekleştirilmesine olanak tanıyor ve bağımsız olarak kontrol edilebiliyor. IQ.LIGHT – HD Matrix farlar, Tiguan'ın şeridine bir ışık halısı yansıtır: Şerit Aydınlatması. Bu özellik, şeridi tam olarak takip eden parlak halı şeklindeki aydınlatma sayesinde gece sürüşünü daha konforlu hale getiriyor. Sürücü yönlendirme ışığı, yol çalışmaları ve dar kesitli yollarda “Yönlendirme ışığı” işleviyle de desteklenir. Göz kamaştırmayan kalıcı uzun farlar, yeni farların bir diğer avantajıdır. Ayrı ayrı kontrol edilebilen 38.400 LED sayesinde, karşıdan gelen veya öndeki araçlar eskisinden çok daha hassas bir şekilde maskelenebiliyor.

Yeni platformdan geliyor

MQB Evo platformu sayesinde yeni Tiguan, vites kutusunu kontrol etmek için “shift by wire” teknolojisini zarif bir uzaktan kumandayla birleştiriyor. DSG vites değiştirme komutları, direksiyon simidinin arkasında bulunan vites değiştirme uzaktan kumandası aracılığıyla gerçekleştirilir. DSG vites kolunun direksiyon simidinin arkasına konumlandırılması sayesinde orta konsol daha fazla saklama alanı sunar. Sezgisel kullanım ilkesiyle; Kol ileri doğru döndürülerek Tahrik “D” konumuna ve geriye doğru döndürülerek Arka “R” konumuna getirilebilir. “P” park konumu, direksiyon simidi kumandasının yanındaki düğmeye basılarak etkinleştirilir. Modüler Bilgi-Eğlence sistemi, en yeni nesil MIB4 yazılım temelinde geliştirildi. Tüm donanımlarda standart olarak sunulan 12,9 inçlik yeni sistemde grafik tasarım, tepki süreleri ve ekran çözünürlüğü iyileştirildi; Sezgisel kullanım kolaylığı sunar. Alt kısımda bulunan “dokunmatik kaydırıcı” fonksiyonlu aydınlatmalı dokunmatik panel sayesinde ses ve sıcaklık kolaylıkla ayarlanabilmektedir. Aynı zamanda iki parmakla çift hareket yapılarak koltuk ısıtması devreye alınabiliyor. Ana ekran tasarımı artık aynı anda birden fazla uygulamayı görüntülemenize ve kullanmanıza olanak tanıyor. Döşemelerin özelleştirilebilir düzeni sayesinde istenilen uygulamanın ön izleme ve kısayol görüntüsü ana ekrana taşınabilir. Tiguan'ın öne çıkan yeniliklerinden biri, araca entegre LCD ekranlı, çok işlevli bir sürüş deneyimi denetleyicisi olan “Sürüş Deneyimi Kontrolü”dür. Bu uzaktan kumandanın LCD ekranı sayesinde sürüş modu, ses modu ve ortam aydınlatma modu arasında hem kapasitif olarak hem de döner düğmeyle geçiş yapabilirsiniz. Bu da sürücünün daha keyifli ve daha kolay bir sürüş deneyimi yaşamasına olanak tanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir