Türkiye'de Tesla satışları düşmeye devam ediyor

2024 KÖTÜ BİR BAŞLANGIÇ OLDU

Bu yıla zorlu bir başlangıç ​​yapan Tesla, Ocak ayında 220 ve Şubat ayında 75 olmak üzere iki ayda toplam 295 Model Y sattı. Tesla'nın azalan satışlarının nedenleri merak konusu haline geldi.

Sektör uzmanlarından edinilen bilgiye göre, özellikle “Teslamania” olarak adlandırılan Tesla hayranlarının taleplerinin büyük ölçüde karşılanması, piyasada araç bulunabilirliği sorununun giderek artması ve ortadan kalkması nedeniyle Tesla'nın satışları neredeyse durmuş durumda. diğer araçlarda fiyatlar artıyor ve satış sonrası hizmetlerde sorunlar yaşanıyor.

TESLA'NIN FİYATI 3 MİLYON LİRA'YI AŞTI

Bu noktada Tesla'nın Mart ayı fiyatlarına bakıldığında Model Y'nin arkadan itişli, 270 mil menzilli versiyonunun taban fiyatı, aracın ilk satıldığı Nisan 2023'e göre %68,25 artarak 2 milyon 605 adede ulaştı. bin 747 lira. .

Tesla Türkiye internet sitesine bakıldığında Model Y'nin uzun menzilli versiyonu 3 milyon 81 bin 120 lira fiyatla mart ayında satışa sunulurken, 514 km menzile sahip performans odaklı çift motorlu versiyonu ise mart ayında satışa sunuluyor. 3 milyon 334 bin 78 lira. Aracın tahmini teslim süresi Nisan-Mayıs aylarıdır.

Sektör temsilcileri Tesla'nın elektrikli otomobil pazarında bu fiyatlarla rekabet edemeyeceğini söylüyor.

ŞİKAYET KONUSU “SATIŞ SONRASI HİZMETLER”.

Fiyat artışının yanı sıra “satış sonrası hizmetler” tarafında da sorunların yaşanması Tesla'nın satışlarını etkileyen bir diğer neden olarak görülüyor.

Türkiye'de yalnızca İstanbul, Bakırköy ve Tuzla'da servis merkezleri bulunan Tesla, ülkenin bazı bölgelerinde de bazı hasar onarımlarını partner kurumlar aracılığıyla gerçekleştiriyor.

Kaza veya arıza durumunda servis sürelerinin uzun olmasından şikayetlerini çeşitli platformlarda dile getiren Tesla sahipleri, idari anlamda “muhatap bulamamaktan” da rahatsızlıklarını sıklıkla dile getiriyor. Ayrıca siparişlerini iptal eden müşterilerin depozito iadesinde sorun yaşadıkları da kaydediliyor.

Bu sorunlara getirdiği çözümlerin Türkiye'deki geleceğinde belirleyici rol oynaması beklenen Tesla, elektrikli otomobil pazarına paralel olarak Türkiye pazarına yönelik yeni stratejilerini de açıklayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir