Türk tüketicisi elektrikli araçlardan ne istiyor?

genişletmek

KAYNAKMehmet Ali Kantarcı

7 farklı bölgeden 500 katılımcının katıldığı anketin detaylı raporlarına göre, Türk tüketicilerin elektrikli araç tercihindeki tercihi %45,1 ile Avrupa menşeli olurken; Bunu yüzde 26,1 ile Türkiye, yüzde 14,8 ile Çin takip ediyor. Her iki kişiden biri elektrikli araçların güvenli olduğuna inanırken tüketicilerin %40,5'i şarj süresinin 15 dakikayı geçmemesi gerektiğini söyledi. Araştırma raporunun bulguları, Türk tüketicilerinin elektrikli araç sayısı, kullanım maliyetleri, şarj istasyonu ekosistemi gibi konularda yeterli bilgiye sahip olmadığını ortaya koydu. Ayrıca katılımcıların yüzde 80,7'si yaşadıkları ortamda yeterli şarj istasyonunun bulunmadığını belirterek, elektrikli bir araçtan ortalama 800 kilometre menzil beklediklerini söyledi.

%26,1'i Türk yapımı olduğunu söyledi

Sarjagel araştırma raporu şaşırtıcı sonuçları ortaya çıkardı. 500 katılımcının desteğiyle gerçekleştirilen ankette elektrikli araç bakım maliyetlerinden şarj istasyonu altyapısına kadar birçok soruya yanıt arandı. Elektrikli araç seçerken hangi bölgesel üreticiyi tercih ettiğiniz sorulduğunda katılımcıların yüzde 45,1'i Avrupalı ​​otomobilleri tercih ederken, yüzde 26,1'i Türk, yüzde 14,8'i ise Çinli otomobilleri tercih etti.

Katılımcıların %49,8'i elektrikli araçların güvenli olduğuna inanırken; Tüketicilerin tehlike konusunda kafalarının karışık olduğu ve 50/5'lik bir bölünmenin olduğu ortaya çıktı. Türkiye'de kaç elektrikli araç var sorusuna tüketicilerin sadece yüzde 31'i doğru cevap verirken, geri kalan yüzde 70'lik kesim ise ülkemizde yollarda 70 bin ve daha az elektrikli araç olduğu görüşünü paylaşıyor. Türkiye'deki Potansiyel Elektrikli Araç Kullanıcıları Çoğu kişinin yolda kalma endişesi taşıdığını ortaya koyan bir diğer anket sorusu ise “Elektrikli araç sahipleri yolda mı?” Sorunun cevabının %45,9 oranında “Evet” olduğu görüldü.
Şarj işlemi hızlı olmalı

· Açık uçlu soruda “Elektrikli bir aracın menzili kaç kilometre olmalıdır?” çoğu tüketicinin ortalama 800 kilometre menzil aradığı görüldü. Ayrıca Türkiye'deki şarj prizlerinin sayısının nasıl tahmin edileceği sorulduğunda yüzde 30'unun hiçbir bilgisi olmadığı, yüzde 28,8'inin ise 4-5 bin adet olduğunu bildiği ortaya çıktı.

· Katılımcıların %40'ı şarj süresinin 15 dakikayı geçmemesi gerektiğini söylerken, geri kalan %40'ı ise 30 dakikayı aşmaması gerektiğini söyledi. Araştırma raporunu değerlendiren Sarjagel CEO'su Selçuk Nazik, katılımcıların yalnızca yüzde 9,7'sinin 45 dakikalık şarj süresini tolere edebildiğini, yalnızca yüzde 8,6'sının ise 60 dakikalık şarj süresini tolere edebildiğinin görüldüğünü söyledi. şarj istasyonları, teller ve pil ömrünün bir şekilde var olduğunu belirtirken şunları söyledi:

“Kapsamlı ve bağımsız araştırmaların sonuçlarına baktığımızda elektrikli araçların ikinci el satış değeri, menzili ve şarj sürelerinin birçok tüketici için soru işaretleri oluşturduğunu görüyoruz. Türkiye'de elektrikli araçlar ve şarj istasyonları konusunda tüketicinin bilinçlendirilmesi, bu araçların daha yaygın ve etkin kullanılmasını sağlayacaktır” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir