Stellantis 2030 hedeflerini açıkladı – Otomobil Haberleri

genişletmek

KAYNAKMehmet Ali Kantarcı

Bu bağlamda Stellantis, şirketin herkes için daha iyi bir toplum yaratmaya yönelik sürdürülebilirlik faaliyetlerinde kaydettiği ilerlemeyi özetleyen üçüncü Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS) Raporunu yayınladı. Çevresel etkiyi azaltmak için çalışıyoruz! Ulaşımın Stellantis'in sürdürülebilir ilerleme yaklaşımının merkezi bir unsuru olduğunu belirten Stellantis CEO'su Carlos Tavares şunları söyledi: “Çevre üzerindeki etkimizi azaltmak için daha kapsayıcı işyerleri yaratarak işletmelerimizde ve topluluklarımızda değişimi teşvik ediyoruz. “Müşterilerimize uygun fiyatlı ulaşımı başarılı bir şekilde sağlamak ve paydaşlarımızın bize işletme ruhsatı vermeye devam etmesini sağlamak için bu alanlardaki ilerleme çok önemli” dedi.

Karbon ayak izinin azaltılması

Stellantis'in KSS faaliyetleri, şirketin uzun vadeli stratejik planı Dare Forward 2030'a entegre edilmiştir. Şirketin 2023'teki temel KSS girişimleri aşağıda sıralanmıştır: Şirketin sıfır karbon emisyonu taahhüdü doğrultusunda tüm kapsamlar dahil olmak üzere küresel karbon ayak izinin azaltılması 2038 itibarıyla: Küresel karbon ayak izi (CO2 eşdeğeri) 2023 yılında 2021 yılına kıyasla %12,6 azaldı. 2030 yılına kadar %100 hedefiyle iş süreçlerinde karbonsuzlaştırılmış elektrik kullanımı: şirket, endüstriyel karbon ayak izinin tCO2 miktarının azaltılmasına yardımcı oldu ( kapsam 1 ve 2) 2021'e kıyasla %20 oranında artarak 2023'te %58'e ulaştı. Dört bölgede (Genişletilmiş Avrupa, Stellantis, aracın yenilenmesi ve elektrikli aracın motorunun, şanzımanının ve aküsünün sökülmesiyle başlayan ilk SUSTAINera Döngüsel Ekonomi Merkezini Mirafiori, İtalya'da açtı.

Ürün gamına 18 yeni BEV modeli eklenecek

• 2023 yılı sonu itibarıyla tüm markaları kapsayan mevcut 30 adet akülü elektrikli araç (BEV) modeliyle, 2024 yılında elektriğe geçiş yol haritası kapsamında 18 model eklenerek 48 modele ulaşılacaktır. Geçtiğimiz yıl, akülü elektrikli araçların satışları dünya çapında %21 arttı. Büyüyen portföy sayesinde, Avrupa'da satılan binek otomobillerin %18,5'i (AB27, İzlanda, Birleşik Krallık ve İsviçre dahil, Malta ve Norveç hariç) ve ABD'de satılan binek otomobillerin ve hafif ticari araçların %11,2'si elektrikli veya şarj edilebilirdir. Hibrit araçlardan oluşuyor.

• Dört temele dayanan küresel bir insan sermayesi geliştirme stratejisi: ortak yapıcı sosyal diyaloğa dayalı sürdürülebilir dönüşüm; 2,9 milyon saatlik eğitim de dahil olmak üzere yetenekleri çekmek, geliştirmek ve elde tutmak; Liderlik pozisyonlarının %30'unu kadınların elinde tutarak çeşitliliği ve katılımı güçlendirin; Çalışma ortamında güvenliği, sağlığı ve refahı teşvik edin. Stellantis Sorumlu Kaynak Kullanımı Yönergelerinin güçlü bir şekilde izlenmesi ve uygulanması:

EcoVadis tarafından değerlendirilen 3.461 tedarikçi grubu, yıllık satın alma değerinin %89'undan fazlasını temsil ediyor. Sonuçlar Stellantis tedarikçilerinin KSS açısından EcoVadis tedarikçilerine göre daha iyi performans gösterdiğini gösteriyor. Ev sahibi topluluklara bağlılık: Eğitim ve çalışan gönüllülük programlarına odaklanan 366 hayırseverlik projesine katılan 5.174 Stellantis çalışanına 18,5 milyon Euro'nun üzerinde bağış sağlandı. Stellantis Öğrenci Ödülleri, öğrenmeye ve sürekli eğitime olan bağlılıklarından dolayı 600'den fazla çalışanın aile üyesini ödüllendirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir