Renault Alpine hidrojenle çalışacak – Otomobil Haberleri

genişletmek

KAYNAKMehmet Ali Kantarcı

Alpine, 2022 Paris Otomobil Fuarı'nda görücüye çıkan Alpenglow Hy4 konsept otomobilini 10 Mayıs 2024'te Belçika'daki Spa – Francorchamps pistinde tanıttı. Alpine'nin yenilikçi tasarımı ve sürdürülebilir çözümlerinin gerçek bir manifestosu olan Alpenglow Hy4, markanın iddialı karbondan arındırma hedefleri; Hem yolda hem de pistteki yüksek performans potansiyeliyle markanın spor otomobillere yönelik hidrojenle çalışan içten yanmalı motorlara yönelik devam eden araştırmalarını bünyesinde barındırıyor. Sadece bir konsept otomobil olmayan Alpine Alpenglow Hy4, karbon monokok gövdeye ve 340 beygir güç üreten 2.0 litrelik turboşarjlı 4 silindirli motora sahip. Bir yarış arabası gibi tasarlanmış, tekerlekler üzerinde gerçek bir laboratuvardır.

Dış dizayn

Alpine Alpenglow Hy4, markanın gelecek modellerinin tasarımına ışık tutan konsept otomobil olarak üretildi. Yeniden tasarlanmış çarpışma güvenlik kafesi ve iki koltuğa sığacak şekilde genişletilmiş iç kısmı ile işlevsellik odaklı bir tasarıma ve geliştirilmiş gövde oranlarına sahiptir. Tasarımı ayrıca hidrojen tanklarının yan bölmelerdeki ve yolcu bölmesinin arkasındaki konumunu da korudu. Modeli; Pist genişliği 2,10 metre, genişliği 2,15 metre, uzunluğu 5,20 metre ve yüksekliği 1,10 metre olacak şekilde tasarlandı. Bu boyutlarıyla aynı zamanda Dünya Dayanıklılık Şampiyonası'nın (WEC) prestijli Hypercar kategorisinde yarışan Alpine A424 ile görsel bir bağ kuruyor.

Hidrojen gücü 340 HP

Hidrojenle çalışan tekerlekli laboratuvar Alpenglow, LMP3 karbon şasili bir yarış arabası gibi tasarlandı. Alpine Alpenglow Hy4'ün karbon kaputunun altında, 340 hp (250 kW) güç üreten 2,0 litrelik turboşarjlı sıralı 4 motor bulunur. NOx emisyonlarını azaltmak için doğrudan H2 dihidrojen enjeksiyonu ve 40 bar basınçta su enjeksiyonuyla çalıştırılıyor ve maksimum 270 km/saat hıza ulaşabiliyor. Alpenglow'un tasarımında güvenliği en üst düzeye çıkarmak için birçok önlem alınmıştır. 700 bar'ın altındaki kompozit malzemeden yapılmış silindirler Direktif 134 (Hidrojenle çalışan araçların güvenliğine ilişkin Avrupa onay standardı) ile sertifikalandırılmıştır. Yangın durumunda hızlı tahliye için vanalar takılıyor, hidrojen sensörlerle sürekli izleniyor ve çok sayıda kontrolün yapıldığı titiz bir çalışma prosedürü uygulanıyor. Renk kodlu bir sistem, her olayın aciliyetine göre sürücüyü ve acil servisleri uyarır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir