Polonya'da alkollü sürücülerin araçlarına el konulacak

Polonya'da bugün yürürlüğe giren yasayla yol kontrollerinde alkol seviyesi 1,5 promil olan tüm sürücülerin araçlarına el konulacak.

Kanun, herhangi bir trafik kazasına karışan ve yapılan test sonucunda kanındaki alkol düzeyi 1 promil ve üzerinde çıkan sürücüler ile olay yerinden yaya olarak veya herhangi bir araçla olay yerinden ayrılan sürücülerin araçlarına el konulmasını öngörüyor. Kazaya karıştıktan sonra araç.

ARACIN KENDİSİNE AİT OLMAMASI HALİNDE ARACIN DEĞERİ KADAR CEZA UYGULANACAKTIR.

Alkollü sürücünün yakalandığı aracın kendisine ait olmaması halinde sürücüye araç değeri kadar para cezası kesilecek. Alkollü aracın kaza nedeniyle kullanılamaz hale gelmesi durumunda sürücü, araca el koymak yerine aracın güncel değeri kadar para cezası ödeyecek.

Polonya'da mevcut yasalara göre sarhoşluk düzeyi 0,2 ile 0,5 arasında olan sürücülerin ehliyetlerine el konularak 2 bin 500 zloti (20 bin TL) para cezası kesiliyor.

Promil seviyesinin 0,5'i aşması durumunda kesilecek ceza 5 bin ila 60 bin zloti (40 bin ila 490 bin TL) arasında değişiyor. Aynı zamanda ehliyeti iptal edilen ve 15 ceza puanı verilen sürücü hakkında da ayrı bir dava açıldı.

Bugün yürürlüğe giren kanunla trafik kazalarının daha da azaltılması amaçlanıyor.

POLONYA'DA HER GÜN 255 KİŞİ TRAFİKTE ALKOLLÜ ARAÇ KULLANIYOR.

İstatistiklere göre Polonya'da her gün 255 kişi alkollü araç kullanıyor. Geçen yıl polis ülke genelinde yapılan kontrollerde 90.000'den fazla sarhoş sürücüyü yakaladı ve yılın başından bu yana yaklaşık 13.000 sarhoş sürücü yakalandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir