Otomobil tasarımcısı Devrim hayatını kaybetti – Son Dakika Türkiye Haberleri

2019 yılında babasını Eskişehir'deki Devrim Araba Müzesi'ne götürdüğünü anlatan Çakmak, şöyle konuştu: “Eskişehir'de birlikte baktık, Devrim aracını inceledik. Babam hep şöyle diyor: 'Devlet Demiryolları okul gibiydi.' Babamın 'Bugün işe gitmemeliyim' dediğini hiç duymadım.” “Bunu duymadım” dedi.

Babasının Amerika'daki eğitiminin ardından geri döndüğünü, askere gittiğini ve dönüşte bursunu ödemek için Devlet Demiryolları'nda çalışmaya başladığını anlatan Lale Güngen Çakmak, şöyle konuştu: “O dönemde Devlet Demiryolları Türkiye'nin ilericisiydi. Babam birçok yerde demiryolu hizmet binaları yaptırdı, gittikleri her yerde kalabilecekleri oteller yaptı, “Böyle bir ekip olmadığı için bu ekibe bir vagon tahsis edildi ve orada kaldılar. Babam da şu anki ODTÜ'nün kuruluşunda yer aldı ve iki ayrı dönemde 16 yıl öğretmenlik yaparak öğrenci yetiştirdi” dedi.

GÜNDÜZ İSMİ KURTULUŞ SAVAŞINDAN GELİYOR

Lale Güngen Çakmak da, Kurtuluş Savaşı gazisi dedesi Mehmet Adil Güngen'in cephede savaşırken kendisine “Gündüz” adının geldiğini belirterek, şöyle konuştu: “Dedem Kurtuluş Savaşı'nda savaşırken, Kurtuluş Savaşı'nda savaştı. Bilecik yakınlarındaki Gündüz Bey Köyü'ndeki Yıldız Tepe'yi düşmandan geri almak uzun zaman aldı.” Bu arada şunları söyledi: “Oğlum olursa ona Gündüz, kızım olursa Yıldız adını koyarım. Önce babam Gündüz doğdu, sonra teyzem doğdu ve ona Yıldız adı verildi.” Babasının vasiyetinin Türk bayrağına sarılmak olduğunu ve kendilerinin de bu vasiyeti yerine getirdiklerini belirten Çakmak, şöyle konuştu: “O ilerici, devrimci, bilime inanan, işini ve ülkesini seven vatansever bir insandı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir