MAN, 2030'da tam otomatik aracı piyasaya sürecek

genişletmek

KAYNAKMehmet Ali Kantarcı

Kentsel alanlarda sürücüsüz araçlar artık bir gelecek hayali değil. Tam otomatik sürüş; Verimlilik, güvenlik ve toplam sahip olma maliyeti (TCO) açısından önemli bir potansiyel sunuyor. MAN Truck & Bus'ın otobüslerinin otomasyonu üzerinde yıllardır yoğun bir şekilde çalışmasının nedeni budur. Geleceğin şehir içi otobüs mobilitesini şekillendirmede kilit rol oynamayı ve ulaşım şirketlerine emisyonsuz, ağ bağlantılı ve otomatik araçlar sunmayı hedefleyen şirket, bu konuda Mobileye gibi öncü teknolojilerle işbirliklerine ve pilot projelerine güveniyor. MINGA, MAN Truck & Bus'ın bu alanda yer aldığı ana projelerden biridir.

MAN Lion's City E, MINGA ile otomatikleştirildi

MAN uzmanları geçen yıldan bu yana MINGA araştırma projesi kapsamında çalışıyor. Münih'te otomatikleştirilmiş yerel ulaşıma yönelik MINGA projesinin bir parçası olarak, elektrikli bir şehir otobüsü otomatikleştirilecek ve gerçek hat üzerinde test edilecek. MAN ayrıca projeyi otomatik ve tamamen elektrikli MAN Lion's City E ile destekliyor. Proje kapsamında Münih'teki 178 numaralı hat üzerinde pilot sürüşlerin 2025 yılında başlaması bekleniyor. Testlerin ardından elektrikli otobüsün, otonom sürüş teknolojileri geliştiricisi Mobileye'nin son derece gelişmiş sensörlerine sahip Otomatik Sürüş Sistemi (ADS) ile donatılması bekleniyor.

Mevcut araştırma projesinin başarılı bir şekilde uygulanması, MAN'ın son yıllarda geliştirdiği tasarımlara dayanmaktadır. Bunlardan biri, Federal Ekonomik İşler ve İklim Eylemi Bakanlığı (BMWK) tarafından finanse edilen ortak bir proje olan @CITY girişimidir. MAN, Otomatik Araçlar ve Şehirde Akıllı Trafik projesi kapsamında yaklaşık 48 ay boyunca otomotiv ve alt sektörler, yazılım geliştirme ve bilim alanlarından 14 iş ortağıyla birlikte otomatik sürüş fonksiyonlarını geliştirdi ve test etti. Uzmanlar, otobüslerin durağa bağımsız ve yüksek hassasiyetle yaklaşmasını sağladı. MAN, Haziran 2022'de Aldenhoven Test Merkezi'nde @CITY sonuçlarının olağanüstü başarısını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir