İkinci el fiyatları ilk çeyrekte %15 arttı.

genişletmek

KAYNAKMehmet Ali Kantarcı

İkinci el otomobil sektörünün yetkililerinden Hüsamettin Yalçın, geçen yıl mayıs ayının sonunda ikinci el otomobil fiyatlarının ve satışlarının düşmeye başladığını hatırlatarak, şöyle konuştu: “Bu durum aralık ayının son günlerine kadar devam etti ve pazar küçüldü. yüzde 30. Ancak Ocak 2024'ten itibaren ikinci el pazarı yavaş yavaş hareketlenmeye başladı. İkinci el otomobile olan talebin artması satışların artmasına neden oldu. Yani tüketiciler 1-1,5 yıl içinde daha fazla yatırım yapmaya başladı. eski ikinci el araçların değeri evlere göre 800 bin TL ile 1,2 milyon TL arasında. Sene başından bu yana otomobil fiyatlarında aylık yüzde 3-5 oranında artışlar yaşandı. Bu da ilk çeyrek sonunda ikinci el fiyatlarının arttığı anlamına geliyor. yüzde 12-15 oranında artış gösterdi.Bu fiyat artışı devam edecek” dedi.

İhtiyaç artıyor

Tatil öncesi, yaz sezonunun yaklaşması gibi faktörlerle tüketicinin mobilite ihtiyacını karşılamaya çalıştıklarını vurgulayan Yalçın, şöyle devam etti: “Yeni otomobil pazarındaki hareketlilik aslında bunda da aynı şekilde görülüyor. ikinci el otomotiv pazarı. Bir zamanlar ikinci el arabaları yüksek fiyatlara alıp piyasa çökünce elinde bulunduranlar, şimdi onları satışa çıkarıyor. Dolayısıyla satışa sunulan araçların fiyatı da piyasayı artırıyor. İkinci el fiyatlarının düşmeye devam ettiğini kimse söylememeli ve söyleyemez. İkinci el araç fiyatları eskisi kadar fahiş bir şekilde artmıyor ancak bir denge bulduğunu söyleyebiliriz. Bugün baktığınızda sıfır kilometre C segmenti bir otomobilin ortalama fiyatı 1,3-1,6 milyon TL civarında. Kredi musluklarının kapatıldığı bir dönemde, yeni millerle araç satın almanın neredeyse tamamı nakde dönüştü. Tabii bunu başaramayanların yaklaşık %60-70'i ikinci el ekipmanlara yöneldi. Saniye ibresi en çok ihtiyaç duyulan noktada stabilleşmeye başladı. “Para politikası, enflasyon ve faiz oranlarına bağlı olarak yılın ikinci çeyreğinde ikinci el talebi daha da artacak.”

İkinci el filosu gençleşmeye başlayacak

İkinci çeyrekte bir miktar ivme kaybı yaşansa da sıfır otomobil pazarının istikrarını koruyacağını vurgulayan Yalçın, “Fakat ikinci el otomobil pazarı, sıfır otomobillere göre daha dinamik ve istikrarlı bir şekilde büyümeye devam edecek” dedi. pazar. Markaların yüzde 15-20 daha ucuza sattığı 2023 model sıfır kilometre arabaların bile biletleri tükeniyor. 2024 modellerinin fiyatlarının yüksek olması da tüketicileri ikinci el otomobillere yöneltecek. Artık pek çok yeni markanın, özellikle de Çin markalarının araç satışlarında canlılık görülüyor. İmkanı olan tüketiciler de daha fazla yeni teknolojiyle donatılmış ikinci el otomobil satın alarak eski teknolojiye sahip araçlarından kurtulmanın yollarını arıyor. İkinci el araçların ortalama yaşı halen 8-12 yaş arasındadır. Önümüzdeki 3-4 yıl içerisinde ikinci el filonun çok daha gençleşmesini bekliyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir