IEA: 2030 hedeflerine ulaşmak için pil kurulumlarının hızlanması gerekiyor – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Uluslararası Enerji Ajansı'nın (IEA) Piller ve Güvenli Enerji Dönüşümleri Özel Raporu'na göre, maliyet düşüşleri, inovasyondaki ilerlemeler ve destekleyici sanayi politikaları pil teknolojilerine olan talebi artırdı.

Pil maliyetleri 15 yıldan kısa bir sürede %90 oranında düştü ve bu sektör, temiz enerji teknolojileri arasında en hızlı maliyet düşüşünü gördü.

Enerji sektörü şu anda küresel pil talebinin %90'ını oluştururken, elektrik sektöründeki pil kurulumları geçen yıl bir önceki yıla göre %130 arttı. Taşımacılık sektöründe akülerin büyümesi sayesinde elektrikli araç satışları 2020'de 3 milyondan 2023'te 14 milyona çıktı.

Geçtiğimiz yıl, pil teknolojilerinin dünya çapındaki büyümesi, neredeyse tüm diğer temiz enerji teknolojilerinin büyümesini geride bıraktı.

Ancak 2030 enerji ve iklim hedeflerine ulaşmak için dünya genelinde pil dağıtımlarının önemli ölçüde hızlanması gerekiyor.

Raporun temel senaryosuna göre 2030 yılına kadar küresel enerji depolama kapasitesinde 6 kat artış bekleniyor ve bu artışın yüzde 90'ı piller olacak.

BM iklim zirvesi COP28'de açıklanan küresel yenilenebilir enerji kapasitesinin 2030 yılına kadar üç katına çıkarılması taahhüdünün karşılanması için 1.500 gigawatt pil kapasitesinin kurulması gerekiyor.

IEA Başkanı Fatih Birol, rapora ilişkin değerlendirmesinde, elektrik ve ulaştırma sektörlerinin küresel emisyonların azaltılmasında iki kritik alan olduğunu belirterek, şunları söyledi: ulaşım, işletmeler ve BT ise ailelere güvenli ve sürdürülebilir enerji sağlayacak.

Güneş enerjisi santrali ve batarya kombinasyonu artık Hindistan'daki yeni kömür santralleriyle maliyet açısından rekabetçi durumda. Birkaç yıl içinde bu kombinasyon Çin'deki yeni kömür santrallerinden ve ABD'deki gaz santrallerinden daha ucuz olacak. “Piller oyunu gözümüzün önünde değiştiriyor” dedi.

NTV'yi sosyal medyada takip edin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir