Ford Explorer 30.000 km'lik dünya turunu tamamladı

genişletmek

KAYNAKMehmet Ali Kantarcı

Dünyanın her ülkesini ziyaret eden en genç kişi olarak tarih yazan Gezgin Lexie Alford (@LexieLimitless), tamamen elektrikli yeni Ford Explorer'ı kullanarak dünyanın çevresini elektrikli bir araçla1 dolaşan ilk kişi olarak resmi bir rekor kırdı. Ford, ücretli dünya turu Chargearound The Globe'u kutlarken, aynı zamanda dünyayı dolaşan elektrikli araç olan yeni Explorer serisinin fiyatını ve teknik özelliklerini de doğrulayarak, hazır olan müşterilere ön satışa sundu. büyük ya da küçük kendi maceralarını deneyimleyin. Lexie ve yeni Ford Explorer, şirketin geleceğe yönelik vizyoner yönünün ana hatlarını çizen mevcut modellerle çevrelenmiş ikonik Ford araçlarından oluşan bir konvoy eşliğinde Nice, Fransa'daki bitiş çizgisini geçtiler.

Yakında sokaklara çıkacak

Explorer, tek motorlu arkadan çekişli (RWD) veya çift motorlu dört tekerlekten çekişli (AWD) motor seçenekleriyle tanıtıldı. Her ikisi de, İskandinavya'dan Akdeniz'e kadar Avrupa'nın çeşitli iklimlerindeki enerji yoğunluğu, gücü ve performansı nedeniyle seçilen uzun menzilli lityum nikel manganez kobalt (NMC) pil kullanıyor. Standart olarak NMC bataryalı, tek motorlu, arkadan çekişli RWD 4 modeli de daha sonraki bir tarihte satışa sunulacak.AWD modeli için 185 kW'a kadar DC hızlı şarj kullanılarak %10'dan %80'e şarj etmek yaklaşık 26 saat sürüyor. . dakika5. Explorer, 340 beygir gücüyle Ford Focus ST'den daha hızlı hızlanıyor ve AWD modelinde 100 km/saat hıza 5,3 saniyede ulaşabiliyor. Explorer AWD ayrıca 3.000 pound'a kadar çekme kapasitesine sahiptir.7 Tüm bunlar, lüks standart özelliklerle daha da keyifli hale getirilen üstün bir elektrikli sürüş deneyimi sunar.

Her türlü yol koşuluyla yüzleşmeye hazır

Explorer, yolculuğu boyunca altı kıtayı geçti, Türkiye dahil 27 ülkeyi geçti ve yalnızca elektrik enerjisi kullanarak 30.000 kilometreden fazla yol kat etti. Afrika'daki elektrik kesintileri, Şili'nin Atacama Çölü'ndeki şarj altyapısı eksikliği, kötü yollar, dağ geçitleri ve donma koşullarıyla mücadele ederken elde edilen bu başarı, elektrikli bir araçla nelerin mümkün olabileceğini gösterdi.

Ford Model ve Avrupa Genel Müdürü Martin Sander, “Lexie'nin her türlü hava ve yol koşuluyla ve neredeyse her şarj senaryosuyla karşı karşıya kaldığı yolculuk, yeni Ford Explorer'ımız için nihai test sürüşüydü” dedi. Dünya çapındaki altyapı bu şirketin “yapabilirim” ruhunu temsil ediyor. “Bugün bitiş çizgisini geçmek, tamamen elektrikli yeni Ford Explorer ile nelerin mümkün olduğunu gösteriyor ve müşterilerin yakında bunu kendi gözleriyle görebilecek olmasından memnuniyet duyuyoruz.” Yolculuk boyunca 2,2 kW AC duvar prizlerinden DC hızlı şarj cihazlarına ve taşınabilir bataryaya kadar her şeyde çeşitli şarj çözümleri kullanıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir