Elektrikli araç ve akü fabrikası kuracak

Japon üreticinin açıklamasına göre Honda, Kanada'nın Ontario kentinde yeni bir elektrikli araç fabrikası ve akü fabrikası kurmayı planlıyor.

Şirket, 15 milyar Kanada dolarına varan yatırım hacmine ve yıllık 240 bin araç üretim kapasitesine sahip yeni fabrikayı 2028 yılında hizmete almayı hedefliyor.

Kanada hükümetinden sübvansiyon alımı konusunda görüşmelerde bulunduğunu belirten Honda, yerli akü üretimiyle mevcut maliyetlerini yüzde 20 oranında azaltmayı hedefliyor.

Honda Başkanı Mibe Toshihiro, Ontario'da yeni tesisin planlamasına ilişkin basın toplantısında şirketin Kanada'daki elektrifikasyon çalışmalarını hızlandıracağını söyledi.

Mibe, “Elektrikli araç aküleri için istikrarlı bir tedarik sistemi kuracağız ve elektrikli araçları maliyet açısından daha rekabetçi hale getireceğiz” dedi.

“KANADA TARİHİNİN EN BÜYÜK OTOMOTİV YATIRIMLARI”

Ontario'da Mibe ile aynı toplantıda konuşan Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Honda'nın üretim planlamasının “Kanada tarihindeki en büyük otomotiv yatırımı” olduğunu söyledi.

Trudeau, “Kanada'nın ilk tam elektrikli araç tedarik zinciri” olarak tanımladığı yatırımın ülkede 1.000'den fazla istihdam yaratacağını söyledi.

Yatırımın Kanada'nın imalat sektöründe “güven oyu” verdiğini vurgulayan Trudeau, “Birlikte iyi maaşlı işler yaratıyor, ekonomimizi büyütüyor ve havamızı temiz tutuyoruz.”

Honda yöneticisi Aoyama Şinci Aoyama, Honda'nın 2040 yılına kadar Kuzey Amerika'daki tüm elektrikli veya yakıt hücreli araç satışlarını gerçekleştirmeyi hedeflediğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir