Çin'den yeni pil: 10 dakikada 600 kilometre, 1000 kilometre toplam özerklik

Elektrikli otomobillerle ilgili hala pek çok kişinin kafasında soru işareti olarak kalan konu menzildir. Bu nedenle şarj ağlarına ve batarya teknolojilerine büyük yatırımlar yapılması umut verici.

Son olarak Çin'den gelen yeni batarya haberi, elektrikli araçların 1.000 kilometrelik menzilinin önünü açıyor.

Çinli pil devi CATL, Shenxing Plus adını verdiği yeni LFP pilini, yani lityum demir fosfat tipi, uygun fiyatlı ve çok hızlı şarj sürelerine sahip olacak.

Pilin 10 dakikalık şarjla 600 kilometre menzil sağlayabildiğini söyleyen CATL, 4C hızlı şarjla toplam 1000 kilometre menzil sunabildiğini duyurdu. Markaya göre bu şarj hızı, LFP tipi piller için dünyada bir ilk.

LFP piller ucuz olmasına rağmen düşük sıcaklıklarda performansını kaybetmesi ve yavaş şarj olması nedeniyle dezavantajlı olduğu biliniyor. CATL, yeni pilinin -20 derecede bile yüksek hızda şarj edilebildiğini söyledi. Bu, ucuz pillere doğru yeni bir adım olabilir.

1,5 MİLYON KİLOMETRE VE 15 YIL ÖMÜR

CATL'ın geçtiğimiz aylarda tanıttığı, otomobil ve ticari araçlarda kullanılmak üzere 1,5 milyon kilometre, 15 yıl ömre sahip yeni pil paketinin yeniliği de dikkat çekti.

Yine lityum demir fosfat (LFP) tipindeki yeni uzun ömürlü pil, 1000 şarj döngüsünden sonra hiçbir bozulma göstermez.

2024'ün başlarında CATL, LFP pil hücrelerinin maliyetini yarı yarıya azaltacağını söyledi. Geçen yaz 10 dakikalık şarjla 400 kilometre menzil sunabilen süper hızlı LFP pillerini piyasaya sürdü.

PAZARIN LİDERİ ÇİN

Yeni pil teknolojileriyle dikkat çeken CATL, geçen yıl yüzde 36,8 pazar payına sahipti. CATL'ın en yakın rakibi ise %21'lik payla diğer bir Çin markası BYD'ydi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir