Çin arabalarına ek vergi – Araba Haberleri

genişletmek

KAYNAKMehmet Ali Kantarcı

Cumhurbaşkanlığı kararı no. Dün akşam Resmi Gazete'de yayımlanan 8639 sayılı kanunla Çin'den gelen tüm modellere yüzde 40 oranında ek vergi getirildi. Daha önce yalnızca Çin'deki elektrikli binek modellere uygulanan ek vergi, artık hibrit ve konvansiyonel otomobillere de uygulanacak.

Karara göre, 7 Temmuz'dan itibaren ticari araçlar hariç Çin'den ithal edilen tüm araçlara yüzde 40 oranında ek gümrük vergisi uygulanacak. Türkiye'de Chery, BYD, MG, SWM ve Leapmotor gibi 10'un üzerinde Çin markası bulunuyor. Jaecoo ve Geely gibi markalar da Türkiye'ye gelme planlarını açıkladı. Geçtiğimiz yıl satışları 43 bin adede ulaşan Çinli Chery, bu yıl satışlarını 50 bin adede çıkarmayı hedefliyordu. Çinli markaların pazar payı artarken OSD Başkanı Cengiz Eroldu, ek vergi kararının elektrik dışında diğer motor türlerine de uygulanmasını istedi.

Fiyatlar artacak

Resmi Gazete'nin kararıyla birçok modelde yüzde 30'dan başlayan fiyat artışının yaşanacağını da belirtelim. Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Dış ticaret dengesine ilişkin gelişmeler ve cari açık hedeflerimiz dikkate alınarak yerli üretimin yurt içinde azalan payını artırmak ve korumak, aynı zamanda yerli yatırımı ve üretimi teşvik etmek amacıyla; Bugün Resmi Gazete'de yayımlanan 7 Haziran 2024 tarih ve 8639 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile “İthalat değerinin %40'ı veya 7.000 ABD doları/birim (hangisi daha yüksekse)” tutarında ek gümrük vergisi uygulanmasına karar verildi. Çin Halk Cumhuriyeti menşeli, 8703 gümrük tarife maddesi kapsamında sınıflandırılan konvansiyonel (içten yanmalı) ve hibrit binek otomobillerin ithalatı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir