Bir kargo gemisi köprüyü yok etti: Araba Limanı No. 1 Amerika Birleşik Devletleri'nde 1 kapatıldı

Singapur bayraklı bir kargo gemisinin Baltimore Limanı dışındaki Francis Scott Key Köprüsü'ne çarpması köprünün çökmesine neden oldu. Yetkililer, arama kurtarma ekiplerinin suya düştüğü tahmin edilen 6 kişiyi kurtarmak için çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Olayın ardından Baltimore Limanı'ndaki trafik bir sonraki duyuruya kadar durduruldu.

ABD'nin Doğu Yakası'ndaki en büyük limanlardan birinin kapatılması, arabalardan kömüre ve şeker gibi diğer ürünlere kadar malların tedarikinin kesintiye uğraması anlamına geliyor.

Limanda 2023 yılında 847.158 otomobil ve hafif ticari araç taşındı. Bu da ABD otomotiv sektörünün en işlek limanı olduğunu gösteriyor. Motorlu taşıtlar ve bunların parçaları tüm liman ithalatının %42'sini oluşturmaktadır.

Limanda Audi, Lamborghini ve Bentley gibi lüks markaların yanı sıra Nissan, Toyota, General Motors, Volvo, Jaguar Land Rover ve Volkswagen Group gibi büyük otomobil üreticilerinin ithalat ve ihracatı yapılıyor.

“KESİNLİKLE BİR KESİNTİ OLACAK”

Otomobil şirketinin CEO'su John Bozzella, “Kesinlikle bazı aksamalar olacak. Baltimore, Amerika Birleşik Devletleri'nin 1 numaralı otomobil limanıdır ve oradaki otomobil operasyonlarının kapsamını anlamalarına yardımcı olmak için federal yetkililerle temas halindeyiz” dedi. Otomotiv İnovasyonu için İttifak ticaret grubu. açıklamayı yaptı.

Ford Mali İşler Direktörü John Lawler, olayın otomobil üreticisini parçaları diğer limanlara yönlendirmeye zorlayacağını ve tedarik zincirini etkileyeceğini söyledi.

Başka bir ABD'li üretici GM, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Durumun operasyonlarımız üzerinde minimum düzeyde etki yaratmasını bekliyoruz. Araç sevkiyatlarını diğer limanlara yönlendirmek için çalışıyoruz.”

Ancak Stellantis, araçların kesintisiz akışına yönelik acil durum planları üzerinde görüşmelere başladığını duyurdu.

“Baltimore, Kuzey Amerika operasyonlarımız için birincil liman olmasa da, öncelikli olarak araç ihracatı üzerinde bir miktar etki olacak. Şu anda önemli bir aksaklık beklemiyoruz, ancak uzun vadeli etkiyi ve karşı önlemleri belirlemek için durumu dikkatli bir şekilde değerlendiriyoruz, “Toyota yaptığı açıklamada şunları söyledi. Söylendi.

Volkswagen Grubu kazadan etkilenmediğini belirtirken Nissan şu anda önemli bir etki beklemediğini söyledi.

BMW, araç iskelelerinin limanın deniz tarafında olduğunu, dolayısıyla köprünün çökmesinin gemileri etkilemeyeceğini söyledi.

Mercedes tarafından yapılan açıklamada, olayın araç ihracatını veya şirketin fabrikasına parça tedarikini etkilemediği ve durumun izlendiği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir