Auto China 2024 yılına kadar 278 yeni araç yollarda olacak

genişletmek

KAYNAKMehmet Ali Kantarcı

2024 Pekin Otomobil Fuarı veya Auto China 2024 bugün kapılarını açtı. Fuar 4 Mayıs'a kadar açık kalacak. 27 ve 28 Nisan tarihlerinde Çin Uluslararası Sergi Merkezi Shunyi Yeni Mekanı ve Çin Uluslararası Sergi Merkezi Chaoyang Salonu olmak üzere iki mekanda gerçekleştirilecek organizasyona profesyoneller ve basın katılacak. Shunyi alanı ağırlıklı olarak binek otomobillere, ticari araçlara ve otomotiv endüstrisi ile ilgili bazı teknoloji şirketlerine ev sahipliği yapıyor.

Ticari markalar gereklidir

Avrupa'daki fuarlara artık pek ilgi göstermeyen otomotiv firmaları, Çin pazarına büyük önem veriyor. Fuarda, 30'u çok uluslu otomobil üreticilerine ait olmak üzere 117 modelin küresel lansmanı gerçekleştirilecek. Etkinlikte ayrıca 41 konsept otomobil de yer alacak. Katılımcılar arasında BMW, Mercedes-Benz, Audi ve Volkswagen gibi geleneksel markaların yanı sıra Nio (NYSE: NIO), Xpeng (NYSE: XPEV) ve Xiaomi (HKG: 1810, OTCMKTS: XIACY) gibi yeni markalar da yer alıyor. Tesla'nın katılmadığı fuarda start-up'tan doğan Nio, güncellenen tüm modellerini sergiledi.

Auto China 2024'te 278 yeni araç sokaklara çıktı

Bağlantılı araçlar

Küresel otomobil üreticileri ve elektrikli araç girişimleri, Perşembe günü Çin'in en büyük otomobil fuarında yeni modelleri ve konsept araçları sergileyecek ve ülkeyi dijital bağlantılı yeni enerji araçları için büyük bir pazara ve üretim üssüne dönüştürmeye odaklanacak. Toyota ve Nissan, sosyal medya uygulamalarından otonom sürüş özelliklerine kadar otomobillerde yapay zeka destekli çevrimiçi bağlantıya yönelik müşteri talebini karşılamak amacıyla büyük Çinli teknoloji şirketleriyle işbirliklerine imza attıklarını duyurdu. Geely, yeni Galaxy konseptiyle araçlarının menzilini 2.000 km'ye çıkaracağını duyurdu. MG, Chery ve Jaecoo gibi markaların yeni araçları da tanıtıldı. Bunlardan bir kısmı zamanla Türkiye'ye ithal edilecek.

Hibritler daha popüler

Çin pazarı 2023 yılında toplam 22 milyon araç satışına ulaşacak. Hedefin bu yıl da aynı rakamlara ulaşması olduğu belirtildi. Geçen yıl Çin'deki tüm otomobil satışlarının neredeyse dörtte birini elektrikli araçlar oluşturdu. Hibritlerin gelecekte elektrikli araçları geride bırakarak büyüyen bir segment haline gelmesi bekleniyor. Çin'in en büyük elektrikli araç üreticisi BYD, yalnızca elektrikle veya hibrit olarak çalışabilen iki “çift modlu” şarj edilebilir arabayı tanıttı. Diğeri ise lüks marka Yangwang'ın değeri bir milyon yuan'dan (140.000 $) fazla olan off-road hibrit SUV'dur. Çinli üreticiler de Avrupa'da ilerleme kaydediyor ve bazı ülkelerde Avrupalı ​​otomobil üreticileri ve onların işleri için potansiyel bir tehdit oluşturdukları yönündeki endişeler artıyor. AB, sektörün büyümesini hızlandıran hükümet sübvansiyonları nedeniyle Çin yapımı elektrikli araçlara gümrük vergisi getirilip getirilmeyeceğini tartışıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir