Almanlar Tesla'nın fabrika planını reddetti

Amerikalı otomobil üreticisi Tesla'nın Avrupa'daki ilk otomobil fabrikasının bulunduğu Grünheide bölgesi sakinleri, fabrikanın genişleme planına karşı çıktı.

Yerel yetkililer, Almanya'nın Brandenburg eyaletindeki Grünheide bölgesi sakinlerine, Tesla'nın 160 hektarlık bir orman alanını kapsayan “giga fabrikasını” genişletme planını onaylayıp onaylamadıklarını sordu.

Bağlayıcı olmayan oylamaya nüfusu 8 binin altında olan Grünheide sakinlerinin yüzde 70'i katıldı. 3.499 bölge sakini genişleme planına karşı çıkarken, 1.882 kişi destek verdi.

Elon Musk'un sahibi olduğu Tesla, fabrikanın tedarik güvenliğini artırmak amacıyla çalışanların çocukları için depolama tesisleri ve kreşler inşa etmeyi planlıyordu.

250 ORMAN ALANI İLANLARI YOK OLABİLİR

Tesla'nın planının yaklaşık 250 dönüm ormanın kesilmesine yol açacağı iddia ediliyor.

Yapının yoğun su ihtiyacı, son 5 yıldır kuraklıktan etkilenen bölge sakinleri için acı bir durum oluştursa da, söz konusu genişleme planının “su koruma bölgesi”ni de olumsuz etkileyeceği belirtiliyor. .

Tesla'nın genişleme planına karşı çıkan “Yurttaş İnisiyatifi Grünheide”, sonucu memnuniyetle karşıladı ve oylamanın sonucunu sadece Grünheide'de değil, Brandenburg ve Berlin genelinde ormanların ve suyun korunması açısından tarihi bir zafer olarak nitelendirdi.

Tesla'nın Kasım 2019'da duyurduğu Almanya'da kurmayı planladığı fabrika, otomobil üretimiyle gurur duyan Alman siyasetçilerin ilgisini çekerken, çevre örgütleri de ormanlık alanı da içeren bölgede büyük bir Tesla fabrikası inşa edilmesine tepki gösterdi. yaklaşık 130 futbol sahası büyüklüğünde.

Ağaçların kesilmesi halkı rahatsız etti

Berlin'in güney doğusundaki Grünheide'de yılda 500.000 adet akü ve araba üretecek şekilde tasarlanan fabrika 2 yılda inşa edildi. Fabrika, Tesla'ya dünyanın en rekabetçi otomobil pazarlarından birinde bir üretim üssü sağlıyor.

Fabrika, yaklaşık 160 hektarı ormanlık alan olmak üzere 300 hektarlık bir alan üzerine inşa edildi.

Çam ormanlarıyla kaplı tesis alanı 41 milyon euroya Tesla'ya satıldı. İlk olarak 92 hektarlık alanda ağaç kesimi başladı. Bu durum çevrecilerin ve Alman kamuoyunun tepkisine neden oldu.

Tesla'nın Avrupa'daki ilk fabrikasını Almanya'da açarak bir ekosistem oluşturmasından memnuniyet duyan Alman yetkililer, çevre sorunlarına ve yerel halkın tepkisine rağmen fabrika için gerekli onayların alınmasını kolaylaştırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir