ABD'de otonom sürüş sistemleri araştırması: Kazaları azaltmıyor!

ABD sigorta şirketleri tarafından kurulan otoyol ve otomobil güvenliği araştırma kuruluşu IIHS de, çarpışma verilerine dayanarak, Otopilot veya diğer destekli sürüş sistemlerinin güvenliğe faydalı olduğuna dair herhangi bir kanıt bulunmadığını duyurdu.

IIHS başkanı David Harkey, “Sigorta hasar verilerine bakabildik. Bu sistemlere sahip olan ve olmayan araçlara bakabildik ve daha gelişmiş sistemlerin kazaları azaltmadığı sonucuna vardık” dedi. Dedi.

Ancak Harkey, otomatik acil durum frenleme sistemlerinin arkadan çarpışmaları %50 ve bir aracın yayaya çarpma sayısını %30 oranında azalttığına dair kanıtların bulunduğunu söyledi.

ELON MUSK: OTOPİLOT ABD ORTALAMASINDAN 10 KAT DAHA GÜVENLİ

Tesla ve CEO'su Elon Musk, Autopilot devredeyken çalışan bir Tesla aracının ABD ortalamasından yaklaşık 10 kat, sürüş teknolojisi aktif olmayan bir Tesla'dan ise beş kat daha güvenli olduğunu açıkladı.

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki düzenleyiciler, Tesla'nın Otopilot sisteminin kullanıldığı yaklaşık 1000 kazayı araştırıyor. Tesla konuyla ilgili sorulara henüz yanıt vermedi.

14 SÜRÜŞ DESTEK SİSTEMİ DEĞERLENDİRİLDİ

IIHS araştırmasında dokuz otomobil üreticisinin 14 sürücü destek sistemi, şirket içinde geliştirilen standartlara göre değerlendirildi. ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi'nin gelişmiş sürücü destek sistemlerine ilişkin resmi standartları yoktur.

Harkey, “Hiçbir federal düzenleme veya tutarlı bir kılavuz yok. Bu güvenlik önlemlerini bu nedenle bir araya getirdik” dedi.

Test edilen IIHS sistemlerinden yalnızca az sayıda Lexus LS lüks hibrit sedanda sunulan Toyota Motor'un Gelişmiş Sürüş özelliğine sahip Lexus Teammate 7203.T'si güvenilir olduğunu kanıtladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir