AB, Çin'in elektrikli otomobillerine ilişkin kararını erteledi: Anti-damping soruşturması açıldı

AB, Çin'den AB üyesi ülkelere ithal edilen elektrikli otomobillerin “piyasayı çarpıttığını” öne sürerek Ekim 2023'te bir soruşturma başlattı.

Alman basınında yer alan haberlerde, tartışmalı konunun seçim kampanyası dışında tutulması amacıyla 5 Haziran'da yayınlanması planlanan soruşturma sonucunun 10 Haziran'da açıklanacağı belirtiliyor.

Açıklanacak karar, Avrupa Komisyonu'nun Çin'in elektrikli otomobillerine anti-damping vergisi uygulayıp uygulamayacağını içerecek.

AB, Çin'i ekonomik ve sistemik bir rakip ve aynı zamanda Birliğin müzakere ortağı olarak görüyor.

İhracat odaklı ekonomilere sahip Birlik, yıllardır Çin'in küresel ekonomiye açılmasından en büyük yararlananlardan biri oldu. Ancak son dönemde en son otomotiv teknolojilerinin Çin'den gelmesi ve Pekin'in anakaraya göre daha ucuz üretimi Avrupa'da endişelere yol açtı.

Çin’deki elektrikli otomobil üreticileri şu anda yüzde 30 maliyet avantajına sahip.

Öte yandan Çin'den ithal edilen elektrikli otomobillerin büyük bir kısmı Batılı üreticilerin bu ülkedeki fabrikalarında üretiliyor. Bu nedenle Alman hükümeti, Çin yapımı elektrikli araçlara yönelik olası AB tarifelerine karşı çıkıyor.

AB'nin söz konusu Çin ürünlerine anti-damping vergileri uygulaması durumunda Pekin'in buna karşı önlemlerle karşılık vermesi gerekecek.

Bu arada Amerikan yönetimi, “haksız” ticari uygulamalara tepki olarak, Ağustos 2024'ten itibaren Çin'den çelik ve alüminyum, yarı iletkenler, elektrikli araçlar ve piller gibi stratejik ürünlerin ithalatında gümrük vergilerini yaklaşık 18 milyar dolar artırmayı seçmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir